İlhan Tekeli

İlhan Tekeli son dönemde özellikle katıldığı televizyon programları ile merak edilen isim olmuştur. Hakkında merak edilenler, kısaca kariyeri, eğitimi, hayatı ve biyografi bilgileri.

İlhan Tekeli Kimdir?

İlhan Tekeli sosyal bilimci, şehir ve bölge plancısı, sosyolog. Yurt dışındaki çeşitli üniversitelerde konuk profesör olarak ders vermiş, ayrıca birçok belediye de ve kuruluşta danışma kurulu üyeliği de yapmıştır.

İlkokul ve Ortaokul tahsilini İzmir’de tamamlamış, yine İzmir’de İzmir Atatürk Lisesi’nden mezun olmuştur.

1960 senesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Ardından 1964 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi, 1966 yılında Pennsylvania Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans çalışmasını tamamlamıştır.

1968 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı’nda Doktora çalışmasını tamamlamıştır.
Ilhan Tekeli2 jpg

İlhan Tekeli Nereli?

İlhan Tekeli aslen İzmir’lidir, 1937 senesinde İzmir’de doğmuştur.

İlhan Tekeli Kaç Yaşında?

İlhan Tekeli 86 yaşındadır. Doğum tarihi 1937, doğum yeri İzmir.

Kısaca Kariyeri, Çalışmaları, Hayatı, Ödülleri:

Prof. Dr. İlhan Tekeli 1970 yılından emeklilik dönemine kadar Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmıştır. Tarih Vakfı’nın kurucularından ve ilk başkanıdır. 2004 ve 2008 yılları arasında YÖK Genel Kurul üyeliği yapmıştır.

1989 senesinde, Selim İlkin ile birlikte Sedat Simavi Sosyal Bilimler Ödülü, 1994 yılında ise Mustafa Parlar Bilim Ödülü’nü almıştır.

1996 yılında Türkiye Bilimler Akademisi yönetim kurulu üyeliğine seçilmiştir. 1999 yılında Mustafa Parlar Eğitimde Üstün Başarı, 2006 yılında ise TÜBİTAK Hizmet Ödülü’ne layık görülmüştür.

2011 yılında Hükümetin üyelik seçimlerine müdahale etmesi üzerine istifa etmiş, Bilimler Akademisi’nin kurucuları arasında yer almıştır. Aldığı ödüllerin yanı sıra birçok yerel yönetim (İstanbul, Ankara, İzmir, İzmit, Belediyeler Birliği vb.) ve farklı ölçekteki kurumlarda danışmanlıkları da bulunmaktadır.

TASAM Stratejik Vizyon Ödülü (2009)
TMMOB Mimarlar Odadı Mimarlığa Katkı Ödülü (2014)
Sakıp Sabancı Sosyal Bilim Uluslararası Araştırma Ödülü (2016)
Mimarlığa Katkı Dalı Başarı Ödülü
Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin İzmirdeniz projesi dolayısı ile verdiği jüri özel ödülü (2019)

Türkiye Bilimler Akademisi Şeref Üyesi iken 2011 yılında istifa etmiştir.

Tekeli’nin, Bilimsel yazıları Tarih Vakfı Tarafından 26 cilt halinde yayınlanmıştır. Şehir planlama, bölge planlama, sosyal sistemler, makro-coğrafya, yerel yönetimler, iktisadi politikalar, iktisat tarihi, şehir tarihi, belediye tarihi, eğitim planlaması, bilim felsefesi ve tarih yazıcılığı konularında 660’dan fazla bilimsel yazı ve bildirisi bulunuyor.

Selim İlkin, Yiğit Gülöksüz, Erdoğan Soral, Tarık Okyay, Gencay Şaylan ve Raşit Gökçeli ile ve tek olarak yazılmış 110’u aşkın kitabı bulunuyor.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz