İlhan Karaçay

İlhan Karaçay hakkında merak edilen soruların cevapları. Aslen nereli? kaç yaşında? Hollanda’da yaşamı, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Gazeteci, yazar İlhan Karaçay aslen 23 Aralık 1942 tarihinde Mersin’de dünyaya gelmiştir. Geçmiş yıllarda ailesi ile birlikte Pompeipolis motel, plaj ve kamping işletirken tesislerde bir Yunan kaptanın Çin’e gideceğini öğrenmiştir. O dönemlerde gazetecilik mesleğine sevdalı olan Karaçay 3 arkadaşı ile birlikte gemide işçi olarak çalışmaya başlamıştır. 1967 senesinin haziran ayında başladığı yolculukta asıl amacı ise Çin’de yaşayan Kültür İhtilali’ni dünyaya duyuran gazeteci olabilmekti.

Daha önce 1966 senesinde 4 ay turist olarak Hollanda’da kalmış, daha sonra Haziran’da başladığı gemi yolculuğunun ardından 10 Kasım’da tekrar Hollanda’ya gitmiştir. 50 küsür senedir ise yaşantısını Hollanda’da sürdürmektedir.

İlhan Karaçay Hollanda’da çalışmaları;

Hollanda’ya yerleşir yerleşmez gazetecilik mesleğine başlamış, ilişki içinde olduğu yurttaşlar arasında, ne din ne de siyasi bir farklılık gözetmeksizin çalışmalarını sürdürmüştür. Hiç bir zaman yardım için koştuğu insanlar arasında ayrımcılık yapmamıştır. İlk senelerde büyük zorluklar çeken yurttaşlarımıza, sadece yayın yolu ile değil, kişi ve mercilerle bizzat temas kurarak yardımcı olmaya çalışmıştır.

Gazetelere yazmış, televizyonlarda programlar yapmış, Hollanda’da ciddi bir tanınırlığa sahip olmuştur. 1976 senesinde, Hollanda Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bir komisyonda yer almıştır. 1983 senesinde ise Beverwijk’te kurulan dünyanın en büyük pazar yerinin kuruluş çalışmalarında bulunmuştur.

Hollanda’da Hürriyet ve TRT’nin muhabirliğini yapmıştır. Hollanda Yayın Kurumu NOS Televizyon’unda Türkler için Pasaport isimli bir program hazırlamış ve sunmuştur.

1984 yılında yapılan Mersin Belediye Başkanlığı seçimine Doğru Yol’un( DYP) adayı olarak katılmış, seçimi Okan Merzeci kazanmıştır. 1995 yılında GÜNAYDIN Gazetesi’nin Avrupa baskıları yayın hakkını satın almış ve Frankfurt’a yerleşmiştir.

1998 yılında Nezih Demirkent’in sahibi olduğu Dünya Gazetesi’nin Hollanda ve Belçika yayın hakkını alarak, Haftalık olarak yayınlanan Dünya Avrupa’nın yayınını başlatmıştır.


2002 yılında Kraliçe Beatrix’e yazdığı, 2017 yılında da günümüzde halen Hollanda Başbakanı olarak görev yapan Mark Rutte’ye yazdığı mektuplar da, Türk ve Hollanda toplumunun barış içinde yaşayabilmeleri için, iyi niyetle yazılmış mektuplardır.

Hollanda’da hayatı boyunca, toplumsal konularda olduğu gibi, bireysel konularda da pek çok çalışmalar gerçekleştirmiştir. Uzun seneler yurttaşları için işveren kapılarında, hastane kapılarında, karakol kapılarında ve akla gelemeyecek bir çok kapıda mücadele veren Karaçay’ın bu faaliyetleri Hollanda-Türkiye tarihinde büyük bir öneme sahiptir.

İlhan Karaçay Mersin Turizm Platformu’nun Avrupada’ki ilk gönüllü üyesi’dir. 2013 Akdeniz Oyunları’nın Avrupa’da tanıtılması için gönüllü üyelerin aktif rol üstlenmesi ve oyunların Avrupa Basının’da daha fazla yer alması için Turizm Platformu ile birlikte çalışmalar gerçekleştirmiştir.

2012 yılında, Hollandaca ve Türkçe olarak iki dilli bir kitabın altına imzasını atmıştır. ‘TÜRKİYE – HOLLANDA ARASINDA 400 YILLIK RESMİ İLİŞKİLER VE HOLLANDA’YA TÜRK Göçünün 50’nci Yılı’ adlı kitap, 20 bin adet basılmış ve satılmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz