İkbal Gürpınar

İkbal Gürpınar uzun yıllar Türk Televizyon programlarında yer almıştır. Ekran severlerin ise hakkında merak ettiği bir çok soru merak konusu olmuştur. Kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

İkbal Gürpınar Doğum yeri, zorluklarla geçen aile hayatı;

İkbal Gürpınar 4 Ekim 1969 tarihinde Kırıkkale’de dünyaya gelmiştir. Aile kökeni ise aslen Kırşehir‘e uzanmaktadır. Ailesi memleketi Kırşehir’in en zengin aileleri arasında yer almaktadır. Ancak İkbal Gürpınar dünyaya geldiğinde doğar doğmaz çocukları olmayan bir akrabalarına verilmiş, ardından akrabaları tarafından çirkin bulunmuş ve geri ailesine gönderilmiştir.

Bir ablası olan Gürpınar, ortaokul tahsilini Kırıkkale İmam Hatip Lisesi’nde tamamlamıştır. O yıllarda hiç haberi yokken babası tarafından akrabalarının çocukları olan Osman ile nişanlandırılmıştır.

Nişanlandığı kişiye ise yakın olması gerektiğini düşünerek İzmir’e yatılı okula gönderilmiş, bir yıl sonra nişanlısı İkbal Gürpınar’ın babasının yanında ayak ayak üstüne attığı gerekçesi ile nişan yine İkbal Gürpınar’dan habersiz olarak bozulmuştur. Yani öyle bir hal ki ne nişanlandığından, nede nişanının bozulduğundan hiç bir şekilde haberi olmamıştır.

Eğitim hayatı ve televizyon ekran kariyeri;

Lise eğitimini İzmir Fatih Kolejinde yatılı olarak okurken Lise 2. de tatil döneminde Kırıkkale’ye ailesinin yanına gitmiştir. 1986 senesinde Lise’de iken yine aile baskısıyla annesinin bir akrabasının oğlu ile evlendirilmiştir. Ardından Lise eğitimini Ankara Çankaya Lisesinde dışarıdan tamamlamıştır.

Daha sonra Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İş İdaresi bölümünde bir sene okumuş, 1990 yılında ise Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünden 1994 senesinde mezun olmuştur. O dönemin ardından evliliğini sonlandırmıştır.

Üniversite döneminin ilk senesinden itibaren çalışma hayatına atılmış, okul döneminde açılmış olan sınavı kazanmış ve spikerliğe adım atmıştır. O dönemlerde gönüllü olarak sunuculuk yapmış, ayrıca belediye hastanesinde gönüllü hemşire olarak çalışmıştır. Yine o dönemde Libya Kültür’de kursa katılmış ve makrome eğitimi almış, 1992’de ise Türkiye Polis Radyosu’na spiker olarak girmiştir.

Ardından 1994’te 25 yaşında iken TRT 1 ekranlarında yayınlanan 25. Saat isimli programda yer almış, öncesinde ise bir boya firmasının Yedi Renk adlı televizyon projesinin yanı sıra Anadolu Üniversitesi’nde çekilmiş olan makarna programında yer almıştır.

1995 ve 1997 seneleri arasında kozmetik firmaları bünyesinde organizasyon yöneticiliği görevini üstlenmiş ve binlerce insana pazarlama teknikleri ve motivasyon konusunda dersler vermiştir.


Ortadoğu Amme İdaresi’nde ithalat ve ihracat elemanı sertifika programına dahil olmuş ve tamamlamıştır. Bir süre Halkla İlişkiler ve Francihising müdürlüğü de yapan İkbal Gürpınar, bir dönem Ankara’da bir lokanta açmış ancak ciddi bir zararla kapatmak zorunda kalmıştır.

1997’de TRT Gap’ta programlar sunmuş, 1998 ve 2000 yıllarında TRT’de çalışmış aynı zamanda Özel Yaşam Hastanesinde Halkla İlişkiler Müdüreliği yapmıştır.

İkbal Gürpınar sunduğu programlar;

2011’de Samanyolu televizyonunda çalışma hayatını devam ettirmiş ve Mutluluk Yolu, Yüzük Taşı, Kimse Yok mu? gibi programları sunmuştur. Kanal D’de İkbal’le Yaşama Dair adlı programı da sunan ünlü isim yaşadıklarını anlattığı İkbal’den Masallar isimli bir kitaba imzasını atmış, deneyim ve izlenimlerini 4 kitapta toplamış ve 3 şiir albümü yapmıştır.

2010 senesinde Umre’ye giden İkbal Gürpınar daha sonra tesettür’e girmiştir. 2014 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi‘nden siyasete atılmış, AK Parti İstanbul Sarıyer İlçe Teşkilatı yönetim kurulu üyesi ve Delege olarak siyasette yer almıştır.

İkbal Gürpınar evlilikleri;

Zengin bir inşaat mühendisi olan akrabası ile 17 yaşında evlendirilmiş bu evliliğinden 1987 doğumlu Alper isminde bir oğlu vardır. Ailesi karşı çıksada bu evliliği 1997 yılında sonlandırmıştır.

İkinci evliliğini 1 Ekim 2004 tarihinde Makine Mühendisi Burhan Karagözlü ile yapmış bu evliliği 5 yıl sonra bitmiştir. Bu evliliğinden 2007 doğumlu Efe isminde bir oğlu vardır.

Üçüncü evliliğini ise 4 Ekim 2011 tarihinde tasavvuf müzik sanatçısı olan Emre Ermiş ile yapmış, bu evliliği de 2015 yılının Ağustos ayında son bulmuştur.

1 Yorum

  1. Biz Kırşehirliler bu kadını hemşehrimiz olarak görmeyiz. Keza o da kendini Kırşehirli olarak saymaz. Atalarının babalarının yerleşimi Kırıkkale’nin Bahşılı ilçesidir. Her cümlesinde de Kırıkkaleli olduğunu dile getirir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz