İdil Biret

İdil Biret, 21 Kasım 1941 yılında aslen, Ankara’da doğmuştur. Müziğe olan ilgisi küçük yaşlarında başlamıştır. İlk derslerini piyanist ve besteci olan Mithat Fenmen’den almıştır. Ankara Radyosu’nda Riyaseticumhur Filarmoni Orkestrası ile Bach’ın Re Minör Piyano Konçertosu’nu seslendirerek harika çocuk olarak nitelendirildi.

İdil Biret henüz 7 yaşlarındayken, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün TBMM’ye verdiği bir yasa teklifi ile yurt dışında eğitim görmesi sağlanmıştır. Aynı zamanda İdil Biret gibi yetenekleri olan çocuklar için Harika Çocuklar Kanunu çıkarılarak yurt dışında eğitim almalarına imkan sağlanmıştır. Bu yasa sayesinde İdil, ailesi ile beraber Paris’e gitmiştir.

Paris Ulusal Konservatuvarında eğitim görerek 8 yaşında Paris Radyosunda ilk konserini vermiştir. Yetenekli piyanist, Paris’te alanında başarılı olan bir çok müzisyenden ders almıştır. Kariyer hayatı için önemli gelişmeler sağlamıştır.

15 yaşındayken Paris Ulusal Konservatuvarı’nı yüksek piyano, eşlikçilik ve oda müziği dallarında birincilik ile bitirmiştir. 21 yaşına geldiğinde Amerika Birleşik Devletlerinde ilk konserini vermiş oldu. İsmini zaman geçtikçe duyurmaya başlamış ve oldukça beğenilmiştir. İlk Rusya turnesinide büyük başarı ile tamamlamıştır. Rusya’da yaklaşık 100’e yakın konser vermiştir. Çalıştığı orkestralarda alanlarında başarılı ve ünlü orkestralardan oluşmaktadır. İdil Biret, 1971 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı ünvanını almıştır. Bugüne kadar çıkarmış olduğu cd ve plak sayısı yaklaşık 100 adettir. 1980 yılında plak tarihinde ilk kez Ludwig van Beethoven senfonilerinin Liszt uyarlamalarını seslendirmiştir.

Bu başarısıyla ve yeteneği ile dünyanın en iyi piyanistlerden biri olarak adlandırılmaktadır. Bu zamana kadar bir çok ödül kazanmıştır. Bunlar:

1957 Paris Konservatuvarı’nda Konservatuvar Birinciliği, 1952 yılında Paris Konservatuvarı’ndaki Birincilik Ödülü, 1957 Haziran’ında Konservatuvar’da yine başarısı sayesinde Birincilik Ödülü ile mezun oldu ve “Birincilerin Birincisi” ünvanını almıştır. Reine Laurent Ödülü ve Popelin mükafatlarını kazanmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz