Hüseyin Uğurlu

1

Usta sanatçı Hüseyin Uğurlu’nun babasıda bağlama ustası’dır. Dost meclislerinde anne ve babası bağlama eşliğinde türküler seslendirmiş, o dönemlerden itibaren müzik ile iç içe yetişmiştir. Böyle bir ortamın içerisinde yetişen sanatçı kendi çabaları ve emeği ile bağlama çalmayı öğrenmiştir.

İlkokul eğitimini İstanbul Sağmalcılar’da tamamlamıştır. Ardından Pertevniyal Lisesi’nde eğitimine devam etmiş ve bu dönemde müzik öğretmeninin kendisini müziğe yönlendirmesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi Kontervatuvar Temel Bilimler Bölümü’nde eğitim almıştır.

Eğitim sürecinde türkü barlarda sahne almaya başlamış daha sonra TRT Ankara Radyosu’nda akitli sanatçı olarak çalışmaya başlamıştır. 1997’de İstanbul Esenler İbrahim Turhan Lisesi’nde kadrolu müzik öğretmenliği yapmaya başlayan Hüseyin Uğurlu halen bu okulda çalışmalarını sürdürmektedir.

Bugüne kadar Boş Güvence, Ahu Gözlüm ve Yaram Yardan isimli üç albümü müzik piyasasındaki yerini almıştır.

Müzik severlerin Kel Hüseyin olarak andığı ve büyük bir hayranlıkla dinlediği sanatçı Hüseyin Uğurlu evlidir ve bu evliliğinden Türkü ve Ozan isimlerinde iki evladı vardır.

Aslen Yozgat merkez’e bağlı olan Büyükmahal Köyü nüfusuna kayıtlıdır.

1 Yorum

  1. Böyle sanatçılara sahip çıkmak lazım çünkü çok az kaldılar halk müziğine eğilim fazla değil top pop diye bizi kültürümüzden uzaklaştıran birtakım müzik diye dinlettikleri bizden uzak türlere çekiyorlar inadına halk müziği.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz