Hüseyin Bilgin

Hüseyin Bilgin hakkında merak edilen soruların cevapları. Kimdir? kaç yaşında? aslen nereli? akademik kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1973 yılında aslen Siirt, Baykan Atabağı Köyü’nde dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 1994 yılında mezun olmuş aynı üniversite bünyesinde, Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans yapmıştır. Ardından Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisat Anabilim Dalı’nda Doktorasını tamamlamıştır.

Yeni Teknolojiler ve Üretim Sistemlerindeki Değişimin Emek ve İstihdam Üzerindeki Etkileri başlıklı tezi, 2000 senesinde Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası tarafından yayınlanmıştır.

Hüseyin Bilgin akademik kariyeri;

2000 yılından itibaren Kadir Has Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmüştür. 2000 ve 2005 yılları arasında Doçent olarak görev yapmış Makro İktisat alanında Doçent olmuştur. Kadir Has Üniversitesi Uluslararası Finans Bölüm Başkanlığı görevini de üstlenen Prof. Dr. Hüseyin Bilgin 2007 senesinde Amerika, Indiana University-Purdue University Indianapolis (IUPUI) Ekonomi Bölümü’nde araştırmacı misafir olmuştur. 2009 yılının Eylül ve Ekim aylarında ise Hırvatistan Zagreb Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde misafir profesör olarak yer almıştır.

Günümüze kadar çok sayıda uluslararası konferansta tebliğ sunmuştur. Yurtdışında yayınlanan ve uluslararası bilimsel indekslerde taranan dergilerde yayınlanmış 10’nun üzerinde makalesi, ayrıca yayınlanmış 7 kitabı bulunmaktadır.

Türkiye’de Uygulanan Döviz Kuru Politikaları ve Ekonomiye Etkileri başlıklı ortak çalışması ile, 2002 senesi TÜGİAD Ekonomi Ödülleri’nde 2.lik ödülünü almıştır. Ayrıca Kamu Yönetiminde ve Siyasette Yeniden Yapılanma: Yozlaşmayla Mücadelede Türkiye İçin Bir Model Önerisi isimli çalışması ile de Milliyet 2001 Ödülleri Türkiye’nin Sorunları Ana Dalında 2.lik ödülünü almıştır.

Prof. Dr. Hüseyin Bilgin, Uluslararası bilimsel konferanslar düzenleyen ve bilimsel dergiler çıkaran Eurasia Business and Economics Society (EBES) isimli bilimsel mesleki kuruluşun kuruculuğunu üstlenmiştir. Uluslararası bilimsel bir çok kuruluşun üyesi, çeşitli bilimsel dergilerin yayın ya da hakem kurullarının üyeliğine sahiptir.

İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olarak ta çalışmalarını sürdürmektedir. Bir süre Tercüman Gazetesinde Köşe Yazarlığı yapmıştır. İTO, İTKİB ve Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası gibi mesleki kuruluşlara çeşitli konularda projeler yaptı, raporlar hazırlamıştır. Günümüzde bir çok televizyon kanalında programlarda konuk olarak yer almakta ve bilgi birikimini ekran severler ile paylaşmaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz