Hüseyin Avni Danyal

Hüseyin Avni Danyal Kanal D ekranlarında yayınlanan Yargı isimli dizi için kamera karşısına geçmiştir. Başarılı oyuncu hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Hüseyin Avni Danyal Kimdir? Aslen Nereli?

1962 yılının Nisan ayında dünyaya gelen H. Avni Danyal doğma büyüme aslen Trabzon’ludur. Çocukluk yıllarının ilk dönemleri Trabzon’da geçmiştir. Genellikle denizde çok aktif ve yaramaz bir çocukluk yaşamıştır. Babası PTT memuru olarak çalışmıştır. Lise döneminden Üniversite eğitimi dönemine kadar avukat katipliği yapmıştır. Aklında hep hukuk olduğunu ancak ilerleyen süreçte tiyatro üzerine kariyer hedeflemiş ve oyunculuk dünyasına giriş yapmıştır.

İzmir 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro-Oyunculuk Bölümü’nden 1985 senesinde başarı ile mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından Ankara Devlet Tiyatrosu bünyesinde görev almıştır. Ayrıca 1988 ve 1994 yılları arasında Bursa Devlet Tiyatrosu’nda çalışmalarını sürdürmüştür.

İlk dizi oyunculuk deneyimini Üniversite 1.de iken TRT ekranlarında yayınlanan Dost Eller isimli Kıbrıs Çıkartmasını anlatan 7 bölümlük bir dizi ile gerçekleştirmiştir.

2001 senesinde Sanat Kurumu En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi olan Hüseyin Avni Danyal özellikle Kurtlar Vadisi Pusu isimli dizide canlandırdığı Yalçın Bulut karakteri ile büyük beğeni kazanmıştır. Geçmişten günümüze rol aldığı dizilerde canlandırdığı neredeyse tüm karakterler ekran severlerin hafızasında yer etmiştir. 1982 yılından 2014 yılına kadar bir çok tiyatro oyununda sahne almıştır. Ayrıca bir çok tiyatro oyununun yönetmenliğini üstlenmiştir.

2006 senesinde 3 arkadaş bir araya gelerek özel bir tiyatro kurmuşlar, ancak arkadaşları daha sonra ayrılmış Tiyatro Seyirlik isminde ki özel tiyatro kendisine kalmıştır.

Hüseyin Avni Danyal Boyu, Kaç Yaşında?

Boyu 1.74 cm, kilosu 75, burcu ise koç’tur. 2021 yılı itibariyle 59 yaşında olan usta oyuncu resmi instagram hesabını @hadanyal kullanıcı ismi ile kullanmaktadır. İnstagram hesabında günümüz itibariyle 92bin civarında takipçisi bulunuyor.

En son rol aldığı Yargı isimli dizide Kaan Urgancıoğlu, Pınar Deniz, Zeyno Eracar, Uğur Aslan, Ali Seçkiner Alıcı, Pınar Çağlar Gençtürk ve Mehmet Yılmaz AK gibi isimlerde rol almıştır.

Hüseyin Avni Danyal Evlimi? Eşi Kim? Çocuğu Varmı?

Eşinin ismi Özgen (Kılıçarslan) Danyal’dır. Bu evliliğinden Deniz ve Elif isimlerinde iki kızı vardır.

Hüseyin Avni Danyal Oynadığı Sinema, Dizi:

Dost Eller, Pembe Patikler (Niyazi), Hürrem Sultan (Ahmet Paşa), Esir Şehrin Gözyaşları, Kurşun Yarası (Binbaşı Kenan), Ablam Böyle İstedi (Azmi), Tam Pansiyon (Şahin), Hayalet (Yalçın), Çemberimde Gül Oya (Hasan’ın Babası) Fırtına (Besim), Kurtlar Vadisi Pusu (Yalçın Bulut), Hesaplaşma, Zengin Kız Fakir Oğlan (Kemal), Acı Aşk (Ferman), Cesur Yürek (Tatar), Siyah İnci (Aziz), Şahsiyet (Cemil), Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz (Tufan Tezyürek) ve Yargı (Metin Kaya).

Daha bir çok sinema ve dizide rol almıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz