Hüsamettin Karaca

Tarihte Sivas Valisi olarak bilinen Hüsamettin Karaca güçlü, heybetli ve kararlı kişiliği ile tanınan devlet adamıdır. Esasında Sivas Subaşısı olarakta adlandırılan Hüsamettin Karaca döneminde Selçukluların doğu sınırlarını kontrol etmekle görevlendirilmiştir.

Son dönemde TRT 1 ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisi ile gündeme gelen Hüsamettin Karaca’yı ise hangi oyuncunun canlandıracağı henüz netlik kazanmamıştır.

Gıyasettin Keyhüsrev’in yanında yer alan ancak hiç güvenmediği Sadettin Köpeği öldürme planı ilede adından söz ettiren Hüsamettin Karaca bu görevin başarı ile yerine getirilmesinde büyük rol oynamıştır.

O dönemde Gıyasettin Keyhüsrev’in Sadettin Köpek karşısında ne yapacağını şaşırmış ve işi Beyşehir gölü kıyısındaki Kubadabat sarayında bitirmeye karar vermiştir. Bu kararın ardından güvendiği bir adamına Sivas’a gitmesini ve durumu Hüsamettin Karaca’ya anlatmasını ve derhal saraya gelmesi gerektiğini bildirmiştir. Bunun üzerine Hüsamettin Karaca’da haberi alır almaz Kubadabat’a gitmiştir.

Sadettin Köpek Sivas Subaşısı olan Karaca’dan çok korkar ve çekinirdi. Hatta Selçuklu devlet adamları ve komutanları içinde tek çekindiği ve korktuğu kişi Hüsamettin Karaca’dır. Böyle olmasına rağmen Sadettin Köpek’i şüphelendirmemek için elinden geleni yapmıştır.

Sadettin Köpek onu gördüğünde Cihan padişahını mı görmeye geldin diye sormuş, Karaca ise sizin izninizi almadan ben nasıl sultanın huzuruna çıkabilir ve kendimi onun yakını sayabilirim diye cevap vererek Sadettin Köpeğin kendisinden şüphelenme durumunu ortadan kaldırmıştır. Sadettin Köpek ise aldığı bu güven sayesinde onu II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in huzuruna çıkarmıştır. Daha sonra Karaca ve Sultan başbaşa kaldığında Sadettin Köpek’i ortadan nasıl kaldıracaklarını konuşarak karar vermişlerdir.

Plana göre sarayda bir kaç gün ziyafet ve eğlence düzenlenmiştir. En son ziyafetin ardından Sadettin Köpek tuvalet için yerinden kalkmış, Karaca’da arkasında giderek elindeki sopa ile kafasına vurmuştur. Ancak sopa yüzünü sıyırmış ve omzuna isabet etmiştir. Darbenin ardından yüzü kanlar içinde kalan Sadettin Köpek kaçmaya başlamış, kılıcını çeken Emir-i Alem Togan ise peşinden giderek şaraphane’de yakalamış ve gürz, kılıç ve bıçak darbeleri ile Sadettin Köpeği öldürmüştür.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz