Hurşit Güneş

0

Hurşit Güneş kimdir? Hakkında birçok araştırma yapılan Hurşit Güneş kaç yaşında? İşte Hurşit Güneş hakkında biyografik bilgiler.

Hurşit Güneş Kimdir? Kaç Yaşında?

23 Nisan 1957 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Liseyi Ankara Koleji’nde tamamladı. Üniversite hayatını ise University of Kent at Canterbury’de bitirdi. 1980 yılında Ekonomi ve Politika Bölümü’nü bitirdi. 3 sene sonra ise Galler Üniversitesi’nden Magister in Scientia Economica derecesinin sahibi oldu. 1 sene sonra kariyerine Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak devam etti. Bununla birlikte Boğaziçi Üniversitesi’nde “Türkiye’de Para Arzının Belirlenmesi ve Kontrolü” tezini sunarak doktorasını tamamladı.

1990 yılında ise Doçent unvanı aldı. 4 yıl sonra ise Manchester Üniversitesi’nde (İngiltere) misafir öğretim üyeliği yaptı. Çabası ve başarısı sonucu 1996 yılında profesörlüğe atandı. Bundan sonra 5 yıl boyunca düzenli olarak yurt dışı ve yurt içine 40’dan fazla finansal kuruluşa danışmanlık yaptı. Özellikle göze çarpan seneleri ise 2002 ve 2007 yılları arasında oldu. Güneş, bu dönemde uluslararası bir şirketin Türkiye’deki Yönetim Kurulu Başkanlığına getirildi.

Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nde 25 yıl eğitim verdi. Daha sonra emekliye ayrıldı. Kariyerine Bahçeşehir Üniversitesi’nde devam ettirme kararı verdi.

9 sene boyunca Hürriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. 26 Mayıs 2010 tarihinde yıldızı parlayarak CHP Parti Meclisine seçildi. Dolayısıyla köşe yazarlığını bırakarak kariyer hayatına burada devam etti.

Makromodele bağlı dinamik bankacılık simülasyonunu tasarlayarak bir ilke imza atan Güneş bu zamana kadar 50’den fazla makale kaleme almıştır. Yine 2002 yılında dünyada bir ilk olan Tüketici Güven Endeksi’ni gerçek zamanlı bir şekilde geliştirmeyi başardı.

Türkiye-İsviçre ve Türkiye-İzlanda Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi olan Hurşit Güneş 4 Kasım 2010 tarihinde CHP Genel Başkan Yardımcılığı konumuna gelince Bahçeşehir Üniversitesi’nden de ayrılma kararı verdi.

Eski Dışişleri Bakanı Turan Güneş’in oğlu Hurşit Güneş’in annesi ise geçtiğimiz günlerde 96 yaşında hayata gözlerini kapadı. Ailesi hakkında başka herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Hurşit Güneş’in kitapları: Adalet Çağrısı Türkiye İçin Yeni Siyaset, Adalet Çağrısı – CHP İçin Sosyal Demokrasi Seçeneği
Hurşit Güneş’in aldığı ödüller: Avrupa Entegrasyonu Proje Ödül

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz