Hürser Tekinoktay

Hürser Tekinoktay Beşiktaş Kongre Üyesi ve Türk Futbolunun deneyimli teknik direktörlerindendir. Başkan Fikret Orman’ın kulüp televizyonunda yaptığı açıklamalara tepki göstererek başkan adaylığını açıklamıştır. Hakkında ise kimdir? kaç yaşında? futbol ve antrenörlük kariyeri gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

31 Temmuz 1960 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İlköğretimi Moda İlkokulunda tamamlamış ardından Ortaokul ve Lise tahsilini Marmara Koleji Fen Bölümü’nde tamamlamıştır. 1993 ve 1994 sezonunda İtalya, Lazio Kulübü’nün yapmış olduğu staj sonrası aktif antrenörlük hayatına adım atmıştır. 2 sene İtalyan Kültür Derneği’nde İtalyanca eğitim almış, Lazio takımının çalışma ortamını, koşullarını, şartlarını ve antrenman programlarını bizzat Roma’da görme ve inceleme fırsatı bulmuştur.

İlk olarak Fenerbahçe alt yapısında futbol’a başlamış olsada ilerleyen dönemde Türkiye Futbol Federasyonu tarafından açılan kurslara katılmış ve Antrenör lisansına sahip olmuştur. 1994 ve 95 yıllarında Türk Ekibini Maccabi oyunlarına hazırlamış, 1995 Amsterdam Maccabi Oyunlarında Türk ekibinin Teknik Sorumluluğunu üstlenmiştir.


1995 yılının Haziran ayından itibaren ise Beşiktaş Yıldız Takım Antrenörlüğü, 1996 ve 97 Beşiktaş PAF Takım Ant, 97 ve 98 de Beşiktaş 15 Yaş Grup Ant. 98 ve 99 da Beşiktaş B Gençler Antrenörlüğü ve 99 – 2000 sezonunda Beşiktaş A Gençler Antrenörlüğü gibi görevlerde bulunmuştur.

Görev süresince bir çok kez yurtdışı ve yurtiçi karşılaşmalarda şampiyonluklar ve dereceler kazanmayı başarmıştır. Özellikle dönemin en önemli futbolcularından Nihat Kahveci‘nin Beşiktaş alt yapısına katılıp A Takımına kazandırıldığı sene antrenörlük yapmıştır. Yine aynı dönemler içerisinde, Yasin Sülün’den, Hüyesin Anekli, Evren Gayır ve Ali Cansun Bigeçaslan’a kadar bir çok futbolcunun hocalığını yapmıştır.

Hürser Tekinoktay Beşiktaş Alt Yapısı ile toplam 269 resmi ve özel karşılaşmadan tam 234 galibiyet ile ayrılmıştır. 2000 ve 2001 sezonunda Beşiktaş Teknik Direktörlüğüne Scala getirilmiştir. 1.5 ay gibi bir süre beraber çalışmış ancak antrenörlük kontratı nedeni ile tercümanlık görevini devam ettirememiştir.

Daha sonra 2001 ve 2002 sezonunda Çanakkale Dardanelspor Teknik Direktörlüğü görevini üstlenen Hürser Tekinoktay takımı 1.5 sene çalıştırmıştır. Toplam 72 resmi karşılaşma ve 33 özel müsabakadan galibiyet ile ayrılmıştır. Ayrıca Dardanelspor takımı Türkiye’de 3 tur atlamış ve ilk 16’ya kalmayı başarmıştır. Antrenörlük hayatının ardından bir süre BirGün gazetesinde yazılar yazmıştır. Kolunda Che Guevara dövmesi vardır. Che’ye ve Küba’ya olan hayranlığı ile bilinmektedir.

Hürser Tekinoktay ne iş yapıyor?

Emirates ve FIFA resmi tur operatör partneri olan dünyaca ünlü seyahat acentesi World Travel Service’in (WTS) sahibi olarak başarılı iş hayatını sürdürmektedir. İtalya’da rehberlik yaparak başladığı ve kazandığı deneyimler sonucu sahibi olduğu şirket, yaşanılan dolar krizine rağmen dünyada bir ilke imza atarak, Amerikalılara Türk Lirası ile Miami tatili satmaya başlaması ile büyük yankı uyandırmıştır. Yurtiçi, yurtdışı, eğitim ve spor turları ile bilinen şirketin dünyadaki bir çok organizasyonları düzenlediği de bilinmektedir.

Hürser Tekinoktay evli ve bir kız babasıdır.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz