Hülya Erol

0

Hülya Erol yemek dünyasında verdiği yemek tarifleri ile merak edilen isimler arasında yer almaktadır. Hakkında kimdir? kaç yaşında? nereli? evli mi? gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografisi.

1954 yılında dünyaya gelen Hülya Erol aslen Konya Seydişehir doğumludur. Ailesine ait büyük bir çiftlikte varlık içinde yetişmiştir. Yetiştiği o dönemden itibaren çiftlik hayatı ile bütünleşmiş, sütün sağılışından, ayrana, yoğurda, tereyağına ve peynire dönüşünün tamamını kaynağında görmüş ve öğrenmiştir.

Ayrıca bağ bozumu zamanı pekmez kaynatılması, kış gelmeden ise kök sebzelerin toprağa gömülmesine kadar tümüne şahitlik etmiştir. Hep büyüklerine sorular sormuş, nasıl pişirdiklerinden, nasıl toplandığına kadar o dönemden itibaren bilgi birikimine sahip olmuştur.

Evlilik hayatında ise, eşinin aslen Kastamonu Tosyalı olması nedeniyle, kayınvalidesinin mutfağı ile tanışmıştır. Sonradan tanıştığı Kültür ile yoğrulmuş, hiç bilmediği tatlar ve tarifler ile tanışmıştır. Eşinin dönem dönem seyahat için gittiği dönemlerde evini okula çevirmiş, köylerde yaptığı sohbetleri ve öğrendiği tarifleri kaydetmiştir. 2006 senesinde ise tüm bilgi, birikim ve arşivini günümüze, yeni nesille aktarmak için annemmutfakta isimli web sitesini hazırlamıştır. 2007 senesinde, Altın Örümcek yarışmasında Jüri Özel Teşvik Ödülü’ne layık görülmüştür. 2012 senesinde ise AnnemMutfakta .tv Yemek Serüveni isimli kitabının altına imzasını atmıştır.

Günümüzde ise televizyon programlarının sıkça konuğu olarak ekranlarda ekran severler ile buluşmaktadır. En son Pelin Çift ile İyi Fikir isimli programa konuk olarak katılmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz