Hüda Kaya

Hüda Kaya HDP İstanbul Milletvekili’dir. Hakkında ise sık sık bir çok sorunun cevabı araştırılmaktadır. Peki Kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? Eğitimi, kariyeri, siyaset hayatı ve biyografi bilgileri.

Hüda Kaya Kimdir? Aslen Nereli?

1960 yılının Ekim ayında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Baba tarafından aslen Sinop, Boyabat’lıdır. Siyasetçi kimliğinin yanı sıra yazar’dır. 25. ve 26. Dönem HDP İstanbul Milletvekili olan siyasetçi, 12 Eylül döneminde sağcı kesimde yer almış bir isimdir. 1998 senesinde başörtü nedeni ile gerçekleştirilen eylemlerde göz altına alınmıştır. Ulusal Bir Heyecan Gecesi ve Başörtüsü isimli yazısından dolayı tutuklanmış ve 20 ay hapis yatmıştır. Mazlum-Der İstanbul şubesi ilk dönem üyelerindendir.

Ürdün, Sudan, Pakistan, İran, Keşmir, Lübnan ve Filistin mülteci kamplarında, İnsan ve kadın hakları. İnsani yardım çalışmaları kapsamında araştırmalarda bulunmuş ve faaliyetlerde yer almıştır. Çeşitli yazı ve kitap çalışmaları bulunmaktadır. 28 Şubat döneminin anlatıldığı ‘Başörtüsüne Özgürlük Yolunda – Görülmüştür’ isimli 2 ciltlik kitabı yayımlanmıştır.

Çeşitli kadın platform ve kuruluşlarında aktif çalışmaları olan Hüda Kaya ‘nın İlmi, sosyal ve kültürel alanlarda farklı dernek ve vakıflarda faaliyetlerde bulunmuştur. Yurt içi ve yurtdışında kadın, Filistin, barış ve inanç gibi konularda konferans ve panellere katılmıştır. 2005 senesinde Merve Kavakçı ile beraber Cenevre’de Birleşmiş Milletlerin bir oturumunda Türkiye’deki kılık kıyafet yasakları ve hak mücadelesi hakkında sunum yapmıştır.

Hüda Kaya Kardelen Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneğini kurmuş ve başkanlığını yürütmüştür. Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği (IMWU) üyesi ve Türkiye delegesidir. Demokratik İslam Kongresi Şura Meclisi üyesidir. HDP bünyesinde iki dönem MYK’da faaliyetlerini sürdürmüştür. Özgür Gündem’de, Hür Bakış ve farklı sitelerde yazılarına, panel ve konferanslarına devam etmektedir.

TC vatandaşı olan Irak asıllı eşi ile 9 yıl evli kalmış ardından boşanmıştır. Bu evliliğinden 3 kız 2 erkek çocuğu vardır. Çocuklarının isimleri, Muhammed Cihad Ebrari, İntisar Saatçioğlu, Zehra Nurulhak Saatçioğlu ve Nurcihan Saatçioğlu.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz