Hızır Acil

Hızır Acil son yıllarda Karadeniz müziği ile birlikte eğlenceli albümlere ve şarkılara imzasını atmaya devam ediyor. 7’den 70’e ciddi bir hayran kitlesine sahip olan sanatçı hakkında bilinmeyen bir çok sorunun cevabı. Kaç yaşında? aslen nereli? evli mi? eğitimi, müzik kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1956 yılında dünyaya gelmiştir. Aslen baba tarafından, Trabzon Of’ludur. Karadeniz müziği ile rap müziği harmanlayan ve farklı ezgiler ile seslendiren Hızır Acil evlidir. 4 çocuğu ve 5 torunu vardır. 6 sene kadar boks sporu ile ilgilenmiştir.

Boks yaptığı dönemde 25 karşılaşmada hiç yenilmemiş ancak İstanbul macerasından sonra gece alemi vs. derken boks hayatını sonlandırmıştır. Küçüklük yıllarından bu yana müziğe tutkun olduğunu ve İstanbul’a yerleştikten sonra sporu bırakıp müziğe kendisini verdiğini belirtmiştir.

2006 yılında Sosyete Kızları, yine aynı sene Lagara-Lugara şarkıları ile müzik severlerin karşına çıkan Hızır Acil asıl çıkışını Çiçeğim isimli albüm ile gerçekleştirmiştir. Bu albümünü eski sevgilisine adayan Hızır Acil ilk şarkısınıda albümün ismi olan Çiçeğim şarkısına çekmiştir.

Özellik genç müzik severlerinde büyük beğeni ile dinlediği Karadeniz’li sanatçı bir dönem TGRT Radyo’da program yapmıştır. 4 saat boyunca canlı yayın yapmış, yurt dışındanda bir çok dinleyiciye de hitap etmiştir. Eğlencesini neşesini Türkiye’nin sınırları dışına taşırmayı başarmıştır.

Hızır Acil öldü diye morga attılar;

Bir gün denizde baygınlık geçiren Hızır Acil’i öldü zannedilip morga kaldırmışlardır. Eşi kendisini tanıyamamış, morga kaldırılırken vücudu şişmiş bir halde neredeyse 200 kg. civarında görünüyormuş. 50 kilodan fazla su yutmuş, sonradan bir anda gözlerini açmış, herkes etrafında toplanmıştır. Hatta köyünde de Vefat etti diye anons edilmiştir.

Gittiği her yere neşesini götüren ve insanları güldürmeyi seven Hızır Acil, eşini ise defalarca aldattığını ama eşinin kendisine güveninin tam olduğunu belirtmiştir. Ayrıca kendisine aşık olduğunu elinden gelse kendisi ile evleneceğini dile getirmiştir.

Seslendirdiği bazı şarkıları, Hep Para, Hayat Devam Ediyor, İşte Bu Karadeniz, Anam, Köyümün Kadınları, Hak Hukuk, Sosyete Kızı, Kızlar Kızlar, Adam Gibi Adamlar, O Benum Eski Köyüm, Çocuklar ve Helal.

1 Yorum

  1. ben karadeniz müziklerini çok seviyorum ben Gümüşhaneliyim ama keşke Trabzonlu olsam orada yaşasam bende müzikle uğraşıyorum 17 bestem var 1745 tane de şiirim var bi an önce sistem kurup piyasya süreceğim sizin de hayranınızım HIZIR ACİL 🙂
    Serkan Abdullah

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz