KimNereli.net

Hıncal Uluç

Hıncal Uluç Kimdir?

Hıncal Uluç
Gerçek adı: Hıncal Uluç
Doğum Tarihi: 01/11/1939 (80 yaşında)
Eğitim Durumu: Lise
Medeni Hali: Boşanmış (Holly Hartquist ile)
Boy: 1.78
Burç: Akrep
Meslek: Gazeteci Yazar
Doğum yeri: Kilis

Hıncal Uluç Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Hıncal Uluç Türk televizyon tarihin en usta gazeteci, yazar ve yorumcuları arasında yer almaktadır. Hakkında ise sıkça evli mi? aslen nereli? hayatı gibi sorular bir çok seveni tarafından merak edilmektedir.

Hıncal Uluç doğum tarihi, aslen nereli? ailesi ve özgeçmişi;

1939 yılının Kasım ayında dünyaya gelmiştir. Aslen Kilis doğumlu olan usta gazeteci, yazar’ın babası Osmanlı döneminde Lübnan ardından Suriye son olarak Türkiye Manyas’a göç etmiştir. Çerkes kökenlidir. Annesinin babası Kilis Müftülüğü yapmış olan Muharrem Kemal Bilgiç’tir. Annesisinin ismi ise Suat’tır. Öcal, Hüseyin Kemal ve Serpil isimlerinde bir abisi ikide kardeşi vardır.

3 yaşına kadar teyzesi ve anneannesi tarafından büyütülen Hıncal Uluç, babasının 2. Dünya Savaşı döneminde asker olması sebebi ile babasından ayrı yetişmiştir. Babasının ismi ise Fuat Uluç’tur. Ardından babası Van’a tayin olmuş, 1945 senesinde Van’da yaşanan depremi yaşamışlardır.

Eğitim Hayatı;

Bandırma’da İlköğretim eğitimine başlamış, ilk üç sınıfını 2 ayrı okulda tamamlamış, 1950 senesinde ise memleketi Kilis’e gitmiş ve Kemaliye İlköğretim Okulundan mezun olmuştur. Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı ise Hıncal Uluç ile kuzendir. Kışlalı’nın babası Hıncal Uluç’un anneannesi Velime Hanım ile kardeştir. 1952 senesinde Hatay Antakya’da, 3 sene sonra 1955 senesinde ise Ankara Kurtuluş Lisesi’nden mezun olmuştur.

1980 yılına kadar Ankara’da yaşayan Hıncal Uluç’un hayalinde avukat olmak vardır. Ancak babası Mühendis, annesi ise doktor olmasını istemiştir. Ancak İngilizce eğitimi almak istemesi ağır basmış ve İstanbul Edebiyat Fakültesi’ne gitmiştir. Yarı yıl tatilinde ise Ankara’ya dönen Hıncal Uluç 1 yıl sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazanmıştır.

Daha sonra Ahmet Taner Kışlalı tarafından sıkı yönetim döneminde Yenigün ismi ile kurulan gazetenin spor sayfası Uluç’a teslim edilmiştir. Siyasal Bilgiler’de sıradan bir öğrenci iken tüm spor camiası ile iç içe olmak, istediği herkesle iletişim kurmak ve büyük bir camia’da tanınır olmak uzun yıllar okuyup, ardından emekliliği beklemekten iyidir. Bu şekilde gazetecilik mesleği ile tanışmıştır.

Hıncal Uluç gazetecilik, yazarlık ve yorumculuk kariyeri;

Askerlik görevini ise uzatmak ister ancak iyi bir öğrenci olması sebebi ile okulunuda tam zamanında bitirmiştir. Bir sene sonra Mamak Muhabere Okulu’nda askerlik görevini tamamlamıştır. Gazetecilik kariyeri süresinde sıkı yönetim ve yayın yasakları ile boğuşmuştur. 1960’larda 27 Mayıs İhtilali’nde ve daha bir çok sorunlu dönemle baş etmek zorunda kalmıştır.

Askerlik döneminin ardından Yankı’da çalışmaya başlamış aynı zamanda Cumhuriyet’te spor yazıları yazmıştır. TRT’nin açılması ile beraber televizyon sayfasını da hazırlayan isim olmuştur.

1980’de Gelişim Yayınları dergisini hazırlamış, 1990’da ise Sabah’ta yazmaya başlamıştır. O yılların ardından Şakamera isimli kamera şakası programını ve Kale Arkası, 90 Dakika futbol programlarında yorumcu olarak yer almıştır.

Galatasaray Spor Kulübü üyesidir. Ayrıca Mülkiyeler Birliği, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve İstanbul Gazeteciler Cemiyeti üyeliği mevcuttur.


Hıncal Uluç evli mi?

1977 senesinde Yankı’da İngilizce için eleman aranmakta idi. O dönemde iş başvurusunda bulunan Amerika asıllı arkeolog Holly Hartquist ile tanışmıştır. Ancak evliliği 1983 senesinde son bulmuş, bir daha hiç evlenmemiştir.

1994 senesinde silahlı saldırıya uğramış, topuğundan vurulmuştur. 2004’te Antalya Valisi Alaaddin Yüksel hakkında bir yazısı nedeni ile 4 yıl sonra 1 ay hapis ile 898 Yeni Türk Lirası cezasına çarptırılmıştır.

Günümüzde ise Sabah Gazetesinde yazmakta aynı zamanda 90A isimli programda yorumcu olarak mesleki kariyerini devam ettirmektedir.

Son olarak bir yazısında kendi kaleminden kim ve aslen kökeninin nereye uzandığı ile kısa bir kesit.

“Anneannemler Rumeli göçmeni.. Arnavutlar, Boşnaklar arasından. Araya safkan (Ne demekse) Türk kanı da karışmış mı bilmem. Anne dedemler Kilisli. Kilis her türlü ırkın iç içe yaşadığı bir kasaba yıllar yılı. Arabı, Yahudisi, kim bilir hangi ırktan Hıristiyanı. Kilis. Kilise. Anlayın.
Yani bende organik olarak Türkten başka her ırkın kanı vardır muhtemelen”

Etiketler: ,

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Hıncal Uluç
Gerçek adı: Hıncal Uluç
Doğum Tarihi: 01/11/1939 (80 yaşında)
Eğitim Durumu: Lise
Medeni Hali: Boşanmış (Holly Hartquist ile)
Boy: 1.78
Burç: Akrep
Meslek: Gazeteci Yazar
Doğum yeri: Kilis
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

385.091 kez okundu

2.

Yusuf Aktaş

338.180 kez okundu

3.

Güncel Öztürk

316.581 kez okundu

4.

Tarık Akan

293.769 kez okundu

5.

Mustafa Miraç Kaya

226.667 kez okundu

6.

Tarkan

225.623 kez okundu

7.

Volkan Demirel

221.617 kez okundu

8.

Emre Mor

195.245 kez okundu

9.

Ersay Üner

190.851 kez okundu

10.

Serdar Ortaç

183.591 kez okundu