Hayrettin Karaman

1934 yılında dünyaya gelen İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman Çorum doğumludur. Babası Nurettin Karaman’dır, aslen baba tarafından Erzurum’ludur.

1959 senesinde o dönemin ilk İmam Hatip okullarından olan Konya İmam Hatip Okulundan mezun olmuştur.

1963 senesinde ise İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünün ilk mezunlarından olmuş, iki sene sonra ise aynı okulda meslek dersleri öğretmenliği yapmaya başlamış, ardından İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nde fıkıh asistanı olarak çalışmalarını devam ettirmiştir.

1971 senesinde Başlangıçtan Dördüncü Asra Kadar İslam Hukukunda İctihad tezi ile fıkıh öğretim üyesi olan Hayrettin Karaman’ın aynı sene İzmir Yüksek İslam Enstitüsüne tayini çıkmış, 1975’te ise geri dönmüştür.

Akademik çalışmalarının ardından Doktor, Doçent ve Profesör ünvanları ile çalışmalarını sürdüren Hayrettin Karaman yarım asırlık mesleki hayatında bir çok vaaz, hutbe, kurs, konferans, tebliğ, irşat ve eğitim çalışmalarını aralıksız devam ettirmiş, günümüze kadar binlerce öğrencinin yetişmesine vesile olmuştur.

2001 senesinde Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesindeki görevinden yaş haddi dolmadan baskılar nedeni ile emekliliğini istemiştir.

Farsça ve Arapça bilen Hayrettin Karaman ayrıca okuduklarını anlayabilecek seviyede Fransızca diline hakimdir. Evlidir ve bu evliliğinden, Latife, Lütfullah ve İhsan olmak üzere üç evladı vardır. Ayrıca U.Murat, Zeynep, Selva, M.Tahir, Bilal, Enes, Salih isimlerinde yedi torunu ile, dört torun çocuğuna sahiptir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz