Hatice Meryem

Hatice Meryem en son Gülperi adlı dizinin Senaryosunu ekibi ile birlikte yazarak gündeme gelmiştir. Peki kaç yaşında? eğitimi, kitapları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1968 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Hatice Meryem, 9 Eylül Üniversitesi İktisat Maliye Bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından 4 seneye yakın bir süre banka’da çalışmış, 1994 yılında mesleğinden ayrılarak İngiltere Londra’ya gitmiştir. Londra’da bulunduğu süreç içerisinde bir çok farklı işte çalışmıştır.

1996 ve 2001 seneleri arasında ise Öküz dergisi Genel Yayın Koordinatörlüğü görevini üstlenmiştir. Özellikle 1999 senesinde Varlık dergisi tarafından düzenlenmiş olan Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri Yarışması’nda Siftah isimli öyküsü, öykü dalında dikkate değer bulunarak ciddi bir başarının altına imzasını atmıştır.

Hatice Meryem Senarist olarak yer aldığı diziler ve sinema filmleri;

2019 – Gülperi (TV dizisi) (24. bölümden itibaren)
2017 – Bizim Hikaye (TV dizisi)
2016 – Anne (TV dizisi)
2015 – Güllerin Savaşı (2. Sezon) (TV dizisi)
2011 – Umutsuz Ev Kadınları (TV dizisi)

Kitapları, Siftah, Yetim, Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun, İnsan Kısım Kısım Yer Damar Damar, Beyefendi – Erkeklere Methiye. 2002 yılında yayınlanmış olan Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun adlı kitabı Avrupa’da da büyük ilgi görmüş ve Almanca’ya çevrilmiştir. Ayrıca Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenmiştir.

Senarist ve yazarlık kariyerinin dışında amatör olarak fotoğrafçılık ile de ilgilenmektedir. Maalesef aslen nereli olduğu ve medeni durumu gibi bilgilerine ulaşılamamıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz