Hasan Fendoğlu

0

Hasan Tahsin Fendoğlu hakkında merak edilen soruların cevapları. Aslen nereli? kaç yaşında? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1954 yılında aslen Elazığ’da dünyaya gelen Hasan Tahsin Fendoğlu ilköğretim ve Ortaokul tahsilini Elazığ ve İstanbul’da tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş, mezuniyetin ardından bir süre serbest avukat olarak çalışmıştır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Yüksek Lisans derslerini vermiş, master tezini ise Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. 1992 yılında ise Temel hak ve özgürlüklere ilişkin olarak yazdığı doktora tezini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlayan Hasan Tahsin Fendoğlu Kamu Hukuku Doktoru olmuştur.

3 Ekim 1995’te Üniversite Doçenti ünvanını kazanmış, yabancı dil sınavını iki dilden başarı ile tamamladı. Türk – Amerikan İlişkileri alanında yazmış olduğu profesörlük tezi ve diğer çalışmaları ile de 7 Nisan 2004 tarihinde Hukuk Profesörü olmuştur.

Hasan Tahsin Fendoğlu çalışmaları;

D.Ü Hukuk Fakültesi bünyesinde Dekan yardımcılığı ve Kamu Hukuku Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, 2 dönem Adalet Bakanlığı’nda Yüksek Müşavirlik yapmıştır.

Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu özellikle Anayasa ve Uluslararası hukuk alanlarına yoğunlaştı, Lisans ve yüksek lisans düzeyinde, Avrupa Birliği Hukuku, İnsan Hakları, Siyasi Tarih, Hukuk Bilimine Giriş, Türk Hukuk Tarihi, Siyaset Sosyolojisi ve Anayasa derslerini okutmuştur. Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Kurulu Başkanlığı ve Yüksek Kurul Üyeliği yapmıştır.

Akademik çalışmalarının yanı sıra bürokrasinin değişik kademelerinde görev yaptı. Başbakan Başmüşaviri, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ulusal Komitesi Başkanı, Birleşmiş Milletler UNESCO İnsan Hakları İhtisas Komitesi üyesi, Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu Üyesi, Bölge Kurulu Başkanı ve TRT Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak çalıştı.

Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı döneminde, kamuda ilk kez Türkiye İnsan Hakları Raporu’nu, Kayıp Çocuklar Raporu’nu, İşkence ve Kötü Muamele ile Etkin Mücadele Raporu’nu ve Töre Namus Cinayetleri Raporu’nu yayımladı. Avrupa Konseyi ile yapılan ve Adalet ve İçişleri Bakanlıkları ile birlikte gerçekleştirilen “Implementation of Human Rights Reforms in Turkey” Projesi’nin Başkanı olarak Avrupa ülkelerinde yapılan uygulamalarda Türk Heyetine başkanlık yaptı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümünde Anayasa Hukuku Profesörü olarak bulunan Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu GAP Gazeteciler Birliği tarafından 2011 yılında yılın en başarılı hukuk adamı seçilmiştir.

28 Mayıs 2009 tarihinde TBMM tarafından RTÜK üyeliğine, 23 Temmuz 2013 tarihinde ise Üst Kurul tarafından Başkan Vekili seçildi. RTÜK Başkan Vekilliği görevini 15 Temmuz 2015 tarihinde başarılı bir şekilde tamamladı.

Farsça, Arapça ve İngilizce bilmektedir. Günümüzde Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

İki tanesi Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanmış; çok sayıda hukuk kitabı, yüzü aşkın bildiri, makale ve çalışmaları bulunmaktadır.

Hasan Tahsin Fendoğlu kitapları;

Yargı Bağımsızlığı, Türkiye ve ortadoğu, Devlet Diploması ve İnsanın Özgürlük Mücadelesi, Modernleşme Bağlamında Osmanlı – Amerikan İlişkileri, Milenyum Türkiye’sinde İnsan Hakları ve Avrupa Birliği, Yabancı Sermaye ve Yabancıya Mülk Satışı, Kamu Denetçiliği, Constitution And Human Rights, Anayasa Hukuk, Türk Anayasa Hukukunda Normlar ve Hiyerarşi (Dünü-Bugünü), Kölelik ve Cariyelik, Hukuka Giriş, Adalet Bakanlığı Teşkilat Tarihçesi, Türk Hukuku Tarihi, Türkiyenin Demokratik Gelişimi ve Avrupa Birliği, Türk Anayasası ve Avrupa Birliği, Yargının Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı, Anayasal Derinlik, Çocuk Hakları Hukuk, Türkiye’de Başkanlık Sistemi, 171 Soruda Başkanlık Sistemi.

Evli ve 3 evladı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz