Hasan Basri Yalçın

Hasan Basri Yalçın özellikle son dönemde televizyon ekranlarında katıldığı programlar ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Hakkında ise kimdir? eğitim hayatı. vb bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Hasan Basri Yalçın Kimdir?

Hasan Basri Yalçın akademisyen, siyaset bilimci, yazar, yorumcu, uluslararası ilişkiler doçenti, STK yöneticisi, araştırmacı. İstanbul Ticaret Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi.

2004 senesinde Beykent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olmuştur. Ardından Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisans yapmıştır. Doktorasını ise University of Cincinnati’de Siyaset Bilimi alanında tamamlamış, tez başlığı ise The Strugle of Autonomy: A Realist Theory of İnternational Relations’dur.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir. Ayrıca SETA Strateji Araştırmaları Direktörü’dür. Uluslararası ilişkiler teorisi, uluslararası güvenlik, strateji, NATO ve sosyal bilimler felsefesi konularında çalışmaları bulunmaktadır. Aynı zamanda Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nda bilim insanı, araştırmacı ve analist uzman olarak görev yapmakta, günlük gazetelerde köşe yazıları yazmaktadır.

2011 yılında yurt dışında eğitimini tamamlamış ve 2012 yılında Türkiye’ye dönüş yapmıştır. 2018 yılında Sabah ailesine katılmıştır. Sabah Gazetesi bünyesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Son dönemde CNNTürk ekranlarında Sultan Arınır‘ın sunduğu program ile ekran karşısında yer almıştır.
hasan basri yalcin3

Hasan Basri Yalçın Nereli?

Hasan Basri Yalçın bazı kaynaklardan edinilen bilgiye göre aslen Eskişehir, Eğriöz’lüdür.

Muhafazakar bir ailede yetişmiş, ailede herkesin İmam Hatip mezunu olduğunu belirtmiştir. Rahmetli babasının ise İmam Hatip’te öğretmenlik yaptığını dile getiren Prof. Dr. Hasan Basri Yalçın seyahat etmeyi ve motosiklet kullanmayı çok sevmektedir.

Hasan Basri Yalçın Kaç Yaşında?

Hasan Basri Yalçın 50 yaşındadır, doğum tarihi 1973.
Kitapları:

Asimetrik Savaş: Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı
Terörün Kökenleri ve Terörle Mücadele Stratejisi
Ulusal Güvenlik Stratejisi & ABD – İngiltere – Fransa – Rusya – Çin ile Küresel ve Bölgesel Aktörlerin Suriye Stratejileri.

Sosyal Medya Hesapları:

İnstagram Hesabı: @hbyalcin
Twitter Hesabı: @hby34

6 Yorumlar

 1. Yaptığı eğitimle ve Dr. titri ile uygunsuz çok taraflı, maalesef sanki diyet ödeyen şahsiyetsiz bir davranişi sergilemektedir. Dinleyici olararak Dr. Titrine sahip olmasını haketmediğine inaniyorum.

 2. BOOT ların yorumlarına İNANMAYIN !
  Hasan Basri Beyi uzun zamandır yazılarını ve kitaplarını okuyan ve TV programlarını takip eden ve etmiş birisi olarak diyebilirim ki;
  HASAN BASRİ bey;
  * ULUSALCI bir çizgide,
  * VATAN SEVER,
  * ADALETLİ VE PARTİ AYRIMI YAPMAKSIZIN ÜLKESİNİN ÇIKA VE MENFAATLERİ NEYİ DOĞRU GÖSTERİYORSA ONU SAVUNAN.
  * GEREKİRSE BU BİZZAT HÜKÜMET DE OLABİLİYOR. ( Bu bir hatadır umarım bu hatadan döneceklerdir diye görüş vurgusu yapıyor, yapabiliyor.) GEREK İKTİDAR PARTİSİ DE ANA MUHALEFET PARTİSİDE. HİÇ FARKETMİYOR. ÇİZGİSİNİ MİLLİ MENFAATLAR VE ULUSAL ÇIKARLAR OLARAK KONUMLANDIRIP AKILCI VE İLERİ GÖRÜŞLÜ BİR ENTELLEKTÜALİTE İLE NET BİR ŞEKİLDE ORTAYA KOYUYOR.
  PEKİ SONUÇ;
  1 KIBRISIN ÖNEMİ, DOĞU AKDENİZDE SULARIN ISINACAĞI VE DİPLOMASİNİN YOĞUN BİR TEMPODA ÇALIŞIP GEREKİRSE FARKLI ASKERİ ÇÖZÜMLERLE TÜRKİYENİN VARLIĞINI HEM POLİTİK HEMDE ASKERİ OLARAK GÖSTERMESİ GEREKEBİLECEĞİNİ YILLAR ÖNCE SÖYLEDİ. SONUÇ AKDENİZDE tamda öyle oluyor.
  2 IRAK MESELESİNDE İRANIN VE RUSYANIN ETKİSİNİ, İRAN IN SAVAŞ OLAN HER MÜSLÜMAN ÜLKESİNDE OLDUĞUNU VE ASLINDA RUSYANIN MAŞASI ROLÜNÜ ÜSTLENEREK YANLIŞ YAPTIĞINI ÜLKESEL OLARAK KAYBEDİP HEDEFİ KENDİSİ HALİNE GETİRİP KAYMAĞI RUSYANIN YEDİĞİNİ VE YİYECEĞİNİ AMA NÜKLEER KONUDA BİLE TÜRKİYENİN BREZİLYA İLE BERABER ÜRAN I KURTARDIĞINI ve GELECEKTE YİNE İRAN IN ÇOK ZOR BİR NOKTAYA GELDİĞİNDE ŞUAN TERS DAVRANDIĞI TÜRKİYEYE İHTİYACI OLACAĞINI yıllar önce yazmıştı. SONUÇ. tamda aynen öyle…

  3 Suriyedeki durumlar, YPG PKK ile ilgili geçmiş ve gelinen noktalar, hatta gelinecek noktlar. Hakkında görülleri çok doğru ve medyum gibi adam dedikeri çıka çıka yaşıyoruz hayatı ben de film izler gibi izliyorum.

  4 KANAL İSTANBUL… ne dediyse çıktı ve oluyor.

  5 LİBYA İLE İLGİLİ ANEKTOD , TESPİT VE FİKİRSEL PAYLAŞIMLARI öylesine keskin muhalefet yaptılar ki… ama sonuç yine onun dedikleri çıktı.

  daha neler neler… 🙂

  BENCE ÜLKESİNE HİZMET EDEN, ÜLKESİ İÇİN MASADA AKLINI VE RUHUNU KOYMUŞ BU MEYVE AĞACINI TAŞLARKEN BİRAZ DÜŞÜNÜN. ÇÜNKÜ ZİRA BEN ONA ATILAN TAŞI KİM ATIYORSA BU ÜLKENİN EVLADI OLMADIĞI KANAATİNDEYİM. VE ÜLKEME DÜŞMEN OLAN BANA DA DÜŞMANDIR. BİZ DEVLET İÇİN ÖLMEK NEDİR İYİ BİLİRİZ. AİLEMİZ ŞEHİTLERLE DOLU. Bİ TAN DAHA ÖLMESİ GEREKİYORSA ÖLÜR. AMA BU VATANI DEVLET VE VATAN DÜŞMANLARINA BIRAKMAZ… BIRAKTIRMAYIZ…

  Geçmişte çanakkale de kurtuluş savaşında bu vatan için hayatını hiçe saymış insanların torunları türkiye cumhuriyeti vatandaşları ülkeni sev ülkeni koru. Başka devletimiz yok.

  SAYGILAR SELAMLAR

 3. SAYIN UFUK BEY,
  YAZDIKLARINIZI DİKKATLE OKUDUM. BEN HASAN BASRI BEYI SIZIN KADAR YAKINDAN TANIMIYORUM. HASAN BASRI BEYI SADECE TV TARTIŞMALARINDAN ZAMAN ZAMAN İZLİYORUM. GEREK DEVAMLI TEK TARAFLI FİKİRLERİ GEREKSE SÖZ ALMA KURALLARINA UYMADAN ARAYA GİREREK TARTIŞMA ADABINI BOZMASI AKADEMIK KARIYER YAPMIŞ BİRİNE YAKIŞMIYOR. MAALESEF SON SENELERDE BUNA BENZER DR. VEYA PROF TİTRİ TAŞİYAN AKADEMISIYENLER GÖRÜNCE ÜZÜLMEMEK ELDE DEĞIL. ESKIDEN DR. VE PROF TITRI ÇOK DAHA FİKIR ÜRETİCİ VE SAYGINDI, BU KADAR UCUZ DEĞILDI. AYRICA VATANSEVERLIK ÜLKESİ IÇIN YENI UFUKLAR AÇMAKLA, ÜLKE BARIŞINA VE KALKINMASINA KATKIDA BULUNMAKLA OLUR. KORKMADAN ÖZVERI ILE DOĞRU TARSFTA OLMAK ILE OLUR. BAZEN TV KANALLERİNDE DE ÜLKE SORUNLARI İLE İLGİLİ KONULARDA TSRTIŞMA ADSBI BU KADAR TARAFLI, KISIR VE VERİMSIZ OLUNCA DİNLEYEMİYOR, KAPATMAK ZORUNDA KALIYORUM.
  SELAMLARIMLA

 4. Slm Halit ve öbürleri, beğenmek zorunda değilsiniz ama adamın bilgilerine ulaşılan bir yere bunlar yazılmaz siz sol görüşlü olmalısınız yani fikrinizde muteber değildir. Edep destur sizde ne arar.. sanki sizin proflar doçentler adamda tövbe tövbe… isiniz gücünüz sağ görüşlüleri kötüleme solcu olursa aaa değerli hocam, bilgili hocam… yürüyün gidin be.. bi dolaşin gelin hadi kışş kış

 5. kendisini inandırmak, akademik kariyeri bir kenara itip, gücün yanında yer almak…. bu ülkeye ihanet…
  inançlı görünür inanca düşmanlık yaparlar, hakdan söz ederler hak yerler, yol, köprüler yaptırdıkları müteahhitlere halkın cebinden öderler. Yıllarca övündükleri milliyetçilik ümmet gibi kavramlarla cahil halkı kandırırlar. kahraman ordumuza övgüler yaparlar ama askerlik zamanı bedelli öderler, gariban fakir vatan millet der gider şehit olur…

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz