Haruki Murakami

Haruki Murakami hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? eğitimi, eserleri, kitapları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Dünyaca ünlü yazar özellikle ülkesi Japonya’nın 20. Yüzyılda yetiştirmiş olduğu en önemli yazarların başında yer almaktadır.

1949 yılında Japonya, Kyoto’da dünyaya gelmiştir. Bugüne kadar yazmış olduğu eserleri dünya’da 50’den fazla dile çevrilmiştir.

Çocukluk ve gençlik yılları Kobe’de geçmiş, ardından Tokyo’ya taşınmış ve Waseda Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Üniversite eğitiminin ardından eşi Yoko Murakami ile birlikte küçük bir Jazz bar açarak işletmecilik yapmıştır.

Özellikle eserleri büyülü, sürreailst kurgu üzerine olan Haruki Murakami’nin İmkansızın Şarkısı adlı eseri tam 16 dile çevrilmiş ve bu kitabı ile büyük bir üne kavuşmuştur.

3 ödül kazandığı Sahilde Kafka isimli kitabı ilede bu başarısını pekiştiren Haruki Murakami ‘ni bu kitabı New York Time tarafından yılın en iyi 10 kitabı arasında gösterilmiş, Word Fantasy Award ve Franz Kafka Ödüllerine layık görülmüştür.

Yazmış olduğu bazı eserleri ise, Haşlanmamış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu, Zemberekkuşu’nun Güncesi, Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında, Kadınsız Erkekler, İmkansızın Şarkısı, Sputnik Sevgilim ve Sahilde Kafka.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz