Hamza Choudhury

Hamza Choudhury hakkında merak edilen futbol kariyeri. Peki genç futbolcu kaç yaşında? nerede doğdu? aslen nereli? hangi takımlarda forma giydi? alt yapı ve milli takım kariyeri nasıl? kısaca futbol hayatı ve biyografi bilgileri.

1997 yılının Ekim ayında İngiltere’nin Loughborough şehrinde dünyaya gelmiştir. Kökeni aslen Bangladeş asıllı olan Hamza Choudhury’nin dini inancı İslam’dır, Müslüman futbolcudur. Annesinin ismi Rafia’dır, babası ise Dewan Murshid Chowdhury üvey babasıdır. Gerçek babası ise Karayipler Ülkesi olan Grenada nüfusuna bağlıdır. Annne ve babası ayrıldıktan sonra üvey babası, üvey kardeşleri ve öz kız kardeşi ile yaşamaya başlamıştır.

Orta sahanın ortasında ve ön liberoda görev yapmaktadır. Boyu 1.78 cm, kilosu 65, burcu ise Terazi’dir.

Hamza Choudhury futbol kariyeri, oynadığı takımlar;

Çok küçük yaşlardan itibaren hep profesyonel futbolcu olma hayali ile yetişmiş, ailesi ise ona kayıtsız kalmamış ve o yıllarda Leicester takımı alt yapısına kayıt ettirilmiştir. İngiltere Leicester takımında her geçen gün kendisini geliştirmiş ve tüm kategorilerinde forma giymiştir. Takım arkadaşları tarafından Bengal Boğası lakabı ile anılmaktadır. Hamza, İngiltere Premier Lig’de forma giyen ilk Bangladeş asıllı futbolcu olma özelliğini taşımaktadır.


Futbol hayatına Leicester takımı alt yapısında başlamış ve bu takımın bir çok kategorisinde kaptan olarak sahaya çıkmıştır. 2016 sezonunda Burton Albion takımına kiralanmış, 2017 sezonunda tekrar Leicester takımına geri dönmüştür. Günümüzde Milli futbolcumuz Çağlar Söyüncü‘nünde formasını giydiği Leicester takımında forma giymekte, güncel piyasa değeri 10 Milyon Euro civarındadır.

Hamza Choudhury, Olivia Fountain ile evlidir. Bu birlikteliğinden bir kızı vardır, günümüzde yaşantısını ailesi ile birlikte İngiltere, Leicester’de şehir merkezinin güneybatısında ve Soar Nehri’nin doğusunda yer alan Aylestone’da sürdürmektedir. Bir çok kaynakta Olivia ile evli olmadığı, birlikte yaşadıkları belirtilmektedir. Ancak bu konu hakkında net bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Fırsat buldukça sık sık ülkesi Bangladeş’i ziyaret etmektedir. Futbol oyunları oynamak, ailesi ve çocuğuyla vakit geçirmekten büyük keyif almaktadır. Ayrıca evcil hayvanları ve doğal hayatı çok sevmektedir.

16 Mayıs 2018 tarihinde İngiltere U21 Milli takım kadrosuna dahil olmuş, günümüze kadar toplam 7 kez U21 Milli formayı giymiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz