Hamdi Akın

Hamdi Akın iş dünyasının başarılı isimlerindendir. Peki aslen nereli? kaç yaşında? ne iş yapıyor? Hakkında merak edilenler, kısaca biyografi ve hayatı.

1954 yılının Ağustos ayında İstanbul, Fatih’te dünyaya gelen Hamdi Akın ailenin üçüncü çocuğudur, kendisinden büyük iki ablası vardır. Anne tarafından aslen Kayseri, baba tarafından ise aslen Bulgaristan Göçmeni, Bursa’lıdır. Babasının işleri nedeni ile 6 yaşında iken ailesi ile birlikte Ankara’ya yerleşmişlerdir.

Ankara Yenimahalle’de bulunan Mustafa Kemal Lisesi ardından, Ankara Gazi Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Üniversite döneminde iken iş hayatına atılmış, su, yakıt deposu ve kalorifer kazanı üreterek iş dünyasına giriş yapmıştır.

Hamdi Akın iş hayatı;

İlk işi ise 1977 senesinde Ankara Emek Camii kalorifer kazanı imalatı olmuştur. 1980 yılında ise Ankara Rüzgarlı Sokak’ta inşaat malzemeleri ticareti üzerine bir mağaza açmış, 1986 senesinde kendi şirketi olan Akfen’i kurmuş, 1999 yılında ise şirketlerini holding çatısı altında toplamıştır.

Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile tanıştıktan sonra Antalya’da havaalanı projesi için kendisine teklif iletilmiş 1986’da Antalya Havalimanı Terminal Binasını yapmıştır. Daha sonra müteahhit olarak Kayseri Erkilet Havalimanı, Çarşamba Havalimanı, Isparta Havalimanı, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri ve Bursa Doğalgaz projelerinde görev yapmış, Samsun Çarşamba Havaalanı’nı ve TÜPRAŞ inşaatını Üzeyir Garih ile birlikte yapmıştır.

1997 yılında Tepe Grubu ile beraber TAV’ı kuran Hamdi Akın İstanbul Atatürk Havalimanı ihalesini aldı ve kısa süre içerisinde sektörde büyük başarılara imza atmıştır. 1999 senesinde Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı’nı (TİKAV) kuran isim olmuştur.

2006 yılından itibaren işletme ve yapım faaliyetlerini TAV Havalimanları Holding ve TAV inşaat olarak düzenlemiştir. Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı ile birlikte Akfen Holding olarak hissedarı ve kurucusu olduğu TAV Havalimanları Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenmektedir.

Holding bünyesinde günümüzde havalimanı, inşaat, liman yapım, yatırım ve işletmeciliği başta olmak üzere üzere enerji ve diğer altyapı yatırımları ile gayrimenkul yatırım projelerinin geliştirilmesi, yapımı ve işletmeciliği ve su ve atık su imtiyazları yatırım ve işletmeciliği üzerine faaliyetlerini sürdürmektedir.

2005 senesinde, TUV Sud AG ve Doğuş Otomotiv ile beraber Araç Muayene İstasyonları’nın 20 seneliğine işletme hakkını kazanmıştır. Aynı sene Singapurlu ortağı PSA ile eşit ortaklık kurdu ve Mersin Limanı’nın işletme hakkını 755 milyon dolara 36 yıllığına devralmıştır.

Spor ile de bir hayli ilgili olan iş adamı Hamdi Akın 2000 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü Asbaşkanlığı yapmıştır.

Metal Sanayiciler Sendikası Ankara Bölgesi Temsilciler Kurulu Başkanlığı, Türkiye Genç İş Adamları Derneğinin Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Sanayici İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Bilgi Toplumu & Yeni Teknolojiler Komisyonu Başkanlığı görevlerini yaptı.

Akfen Holding olarak London School of Economics’de Çağdaş Türkiye Araştırmaları Kürsüsü’nün kurucularındandır. 1999 yılında ülkemize iyi yetişmiş insan kaynağı sağlamak amacı ile kurduğu Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı Kurucu Üyesi ve Vakfın Vakfın Onursal Başkanı’dır.

Hamdi Akın evlilik hayatı;

1980 yılında Ülkü Hanım ile evlenmiş, eşi 1990 yılında vefat etmiştir. Bu evliliğinden 1987 doğumlu Pelin ve 1983 doğumlu Selim isimlerinde iki evladı vardır.

1999 yılında ise avukat Şafak Akın ile evlenmiş bu evliliği 2012 yılında son bulmuştur. Bu evliliğinden 2005 doğumlu Zeynep isminde bir kızı vardır.

Başarılı iş hayatı ile geçmişten günümüze bir çok ödülün de sahibidir.

2000 yılında Ankara Ticaret Odası tarafından Akfen Dış Ticaret A.Ş.’ne en çok ihracat yapan şirket ödülü,
2004 yılında Dünya Gazetesi Geleneksel Ekonominin Şeref Kürsüsü seçimi sonucunda yılın işadamı ödülü ve Yeni Para dergisi tarafından Ekonomide yılın işadamı Ödülü.

2005 yılında Milli Prodüktivite Merkezi tarafından yılın işadamı ödülü.

2006 yılında Cnbc-e tarafından düzenlenen İDE2006 İş dünyasının en iyileri girişimci işadamı Ödülü. Yine aynı yılda TİKAD ve True dergisi tarafından düzenlenmiş olan 2006 Türkiye Başarı Ödülleri seçici kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Yılın İş Adamı ödülü.

2010 yılında EGSİAD tarafından, Beyaz Altın Türkiye Girişimcilik Ödüllerinde Yılın İşadamı ödülü ve yine aynı sene EKOVİTRİN tarafından Yılın Starlarında Yılın İşadamı ödülünü alan isim olmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz