Halil Şıvgın

Halil Şıvgın eski sağlık bakanı’dır. Avukat ve Siyasetçi olarak uzun süredir çalışmalarını sürdürmektedir. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Halil Şıvgın Kimdir? Aslen Nereli?

1950 yılında dünyaya gelen Halil Şıvgın aslen Ankara’lıdır. (Tatlar, Altındağ, Ankara) Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından serbest Avukatlık yapmış, ticaret ile ilgilenmiştir. Almanca, Arapça ve Farsça bilmektedir.

Anavatan Partisi kurucu üyeleri arasında yer alan Halil Şıvgın, uzun yıllar Turgut Özal’ın partideki yardımcısı olarak görev yapmıştır.

TBMM XVII., XVIII. ve XIX. Dönem Ankara milletvekili’dir. 46. Hükümette Sağlık ve Sosyal Yardım, 47. Hükümette ise Sağlık Bakanlığı görevini üstlenmiştir.

Evli ve üç çocuk babası olan Halil Şıvgın, bir süre parlamento üyeliği görevini bağımsız olarak sürdürmüştür. Daha sonra Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) katılmış, partinin Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği ve Grup Başkan Vekilliği görevlerini üstlenmiştir. 1995 seçimleri öncesinde görüş farklılıkları sebebi ile partiden ayrılan Şıvgın, 18 Nisan 1999 seçimlerinde Doğru Yol Partisi (DYP) Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuş ancak seçilememiştir.

Eski Sağlık Bakanı, ve Ankara Stratejik Araştırmalar Vakfı Kurucular Kurulu Başkanı’dır.

Üyelikleri:

TBMM AET komisyon üyeliği
Türk-Çin Dostluk Grubu Başkanlığı
TBMM Dışişleri Komisyonu Üyeliği
Adalet Komisyonu Üyeliği ve Sağlık Bakanlığı görevi.

Kitapları

Türkiye İçin Umut Krizden Çıkış Yeniden Yapılanma ve Başkanlık Sistemi (1997)
halilsivgin

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz