Halil İnalcık

Halil İnalcık (Tarihçilerin Kutbu) hakkında merak edilen bir çok sorunun cevabı. Aslen nereli? kaç yaşında öldü? eğitimi, eserleri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1916 yılının Mayıs ayında (Osmanlı İmparatorluğu) İstanbul’da dünyaya gelmiştir, burcu İkizler’dir. Aslen Kırım Tatarı’dır.

Halil İnalcık eğitim hayatı;

1923 yılında Ankara Gazi Mektebi ile eğitim hayatına adım atmıştır. Ardından 1 sene Sivas Muallim Mektebi’ne gitmiş, Ortaokulu ise Ankara Gazi Muallim Mektebinde okumuştur. Lise eğitimini ise Balıkesir Necati Bey Muallim Mektebi’nde tamamlamıştır. Üniversite eğitimine ise Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Yeni Çağ Tarihi Bölümünde başlamıştır.

1940 yılında mezun olmuş ve mezun olduğu fakültede asistan olarak çalışmaya başlamıştır. Tanzimat ve Bulgar Meselesi isimli doktora tezini 1942 yılında vermiş, 1 yıl sonra ise Büyük Ricat’e Osmanlı İmparatorluğu ve Kırım Hanlığı isimli tezi ise Doçent olmuştur. 1947 yılında Türk Tarih Kurumu üyeliğine seçilen Halil İnalcık uzun seneler aynı fakülte bünyesinde eğitim vermiştir. 1949 yılında İngiltere’ye gitmiş ve British Museum Türkçe yazmalar üzerine çalışmalarda bulunmuştur.


1972 yılında Ankara Üniversitesinden emekli olmuş, Chicago Üniversitesi’nde Osmanlı Tarihi Kürsüsünü kuran isim olmuştur.

İlk kitabı 1973 yılında The Ottoman Empire The Classical Age ismi ile yayınlanmıştır.

20. Yüzyıl’ın sonlarına doğru Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından dünyada sosyal bilimler alanında sayılı 2000 bilim adamı arasında gösterilmiştir. Ayrıca Avrasiya Akademiyasının kurucu üyeleri arasında yer almıştır.

1986 yılında da Chicago Üniversitesinden emekli olmuş, 1993 yılında Bilkent Üniversitesinde Tarih Bölümünü kurmuştur. Yaklaşık 23 yıl gibi uzun bir süre Bilkent Üniversitesi Osmanlı Tarihi Bölümü’nde Doktora ve Yüksek Lisans öğrencilerine ders vermiştir. Halil İnalcık iyi derecede Almanca, İngilizce, Fransızca, çok iyi derecede Osmanlı Türkçesi, orta derecede ise Farsça, Arapça ve İtalyanca bilmekte idi.

1945 yılında Şevkiye Işıl Hanım ile evlenmiştir. Bu evliliğinden Günhan isminde bir kızı vardır.

Halil İnalcık ölüm tarihi, kaç yaşında öldü?

Dünyanın bir çok sayılı üniversitesinde fahri doktora ünvanına sahip olan Halil İnalcık, 25 Temmuz 2016 tarihinde çoklu organ yetmezliği sonucu yaşamını sürdürdüğü Ankara’da, 100 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur. Cenazesi Bakanlar Kurulu kararı ile Fatih Cammi Haziresi’ne defnedilmiştir. Dönemin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından talimat ile özel bir kabir yapılmış, Osmanlı Ulema kabri şeklinde dizayn edilmiştir.

Eserleri, Devlet-i Aliyye, Osmanlı İmparatorluğu – Toplum ve Ekonomi, Osmanlı İmparatorluğunun Ekonomik ve Sosyal Tarihi, Osmanlı ve Modern Türkiye, Osmanlılar, ABD Tarihi, Tanzimat ve Bulgar Meselesi, Osmanlı’da Devlet, Hukuk, Adalet, Süleyman the second and his time, The Ottoman Empire.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz