Halil Babür

1

Halil Babür 2018 yılında Çukur dizine dahil oldu. Hakkında ise ekran severler tarafından sıkça daha önce oynadığı diziler, kimdir? nereli? boyu, kilosu, evli mi? gibi soruları merak etmektedir. Kısaca hayatı ve biyografisi.

1987 yılının Haziran ayında dünyaya gelen Halil Babür Yengeç burcudur. Boyu 1.69 cm, kilosu ise 58’dir. Baba tarafından aslen Bitlis’lidir ve Bitlis’te dünyaya gelmiştir. Üç yaşında kadar memleketi’nde yaşamış ardından ailesi ile birlikte İstanbul’a taşınmışlardır. Hacettepe Üniversitesi Konservatuvar bölümünden mezun olmuştur.

Halil Babür oynadığı diziler ve sinema filmleri;

Özellikle ekran severler tarafından Show Tv ekranlarında yayınlanmış olan Pis Yedili adlı dizide Trafo Mert karakteri ile tanınmıştır. Bugüne kadar Doktorlar, Yaprak Dökümü, Tek Türkiye, Melekler Korusun, Ömre Bedel, Gitme, Pis Yedili, Tövbeler Tövbesi, Karadayı ve Çukur dizilerinde rol almıştır. Ayrıca Ay Lav Yu ve Kar adlı sinema filmlerinde oynamıştır. Günümüzde Çukur dizisinde Çiyan karakteri ile oyunculuk kariyerini sürdürmektedir.

Lise döneminde tiyatro ve oyunculuk yapmaya başlamıştır. Çocuk, gençlik ve özel tiyatrolar da profesyonel olarak yer almış, Şehir Tiyatrolarına bağlı olarak Mekan Tiyatro Festivalinde köy seyirlik oyunlarında bulunmuştur. Bir çok dalda temel eğitim alan Halil Babür, atölye çalışmalarında (pantomim, tahta bacak vs) gibi eğitimleri de almıştır. 2 yıl mezun olduğu üniversitede üst üste lise oyunlarının rejisörlüğünü üstlenmiş bir çok ödülün de sahibi olmuştur. Kamera ile ilk defa kendi kısa film grupları Nampas Film bünyesinde çektiği filmler ile tanışmıştır. Profesyonel olarak ise 2008 yılında dizi ve sinema filmlerinde rol almaya başlamıştır.

Halil Babür 2009’da kurulmuş olan İstanbul Yeni Sahne isimli tiyatro grubunun ana kadrosunda tiyatro yapmaya da devam etmektedir. Oyunculuk dışında bir dönem lisanslı futbol oynamış, solistlik yapmıştır. Darbuka ve Piyano çalabilmekte ayrıca Doğu ve Güneydoğu Anadolu Şivelerini çok iyi konuşabilmektedir.

Genç oyuncu bekar’dır. Sevgilisi ile ilgili hiç bir kaynakta bilgi bulunmamaktadır. Çukur dizisi ile ekran severlerden tam not alan başarılı oyuncunun gelecek bir çok projede başrol oyuncusu olarak yer alması beklenmektedir.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz