Hale Gür

Hale Gür Türk Halk Müziği’nin usta seslerindendir. Hakkında ise müzik severler aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi, müzik kariyeri gibi bir çok sorunun cevabını merak etmekte. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1951 senesinde İzmir’de Kemalpaşa’lı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Doğup büyüdüğü İzmir’de İlköğretim, Ortaokul, Kız Meslek Lisesi ve Yüksek Öğrenim’ini tamamlamıştır.

Hale Gür kariyeri;

1970 senesinde TRT’ye stajer memur olarak girmiştir. 3 sene kadar Alım İkmal Şube Müdürlüğü’nde çalışmış, diğer bir yandan Durmuş Yazıcıoğlu’ndan Türk Halk Müziği üzerine eğitim almıştır. TRT tarafından 1973 senesinde açılan Prodüktörlük sınavına katılmış, Türk Halk Müziği Prodüktörü olarak çalışmalarını sürdürmüştür. 1 yıl sonra ise 1974’te Yetişmiş Sanatçı Sınavı’na katılmış ve başarılı olmuş, Ses Sanatçısı olarak çalışmalarını sürdürmeye devam etmiştir.

O yıllardan itibaren 1982’ye kadar Ses Sanatçısı ve Türk Halk Müziği Prodüktörü olarak çalışan Gür, iki görev zor olunca prodüktörlük görevini sonlandırmıştır. Sadece ses sanatçısı olarak kariyerine devam etmeye karar vermiş, yine o dönemde de Talip Özkan’dan eğitimler almıştır.


Özellikle Ege Bölgesi’nin Zeybek, Gurbet Havası ve Teke Havası gibi eserleri incelemiş, icra etmiş, başarı ile seslendirmiş ve büyük bir hayran kitlesine ulaşmayı başarmıştır. Ege Üniversitesi Türk Müziği Konservatuvarı’nda 13 sene Türk Halk Müziği Repertuvarı, üslup ve tavır dersleri almıştır. Hem kariyerini hemde kendisini geliştirmeyi hiç bir zaman bırakmayan usta sanatçı, 1994 senesinde ise İzmir Türk Halk Müziği Müdürlüğü görevini üstlenmeye başlamıştır. Ancak müzik çalışmalarına üstlendiği bu görev nedeni ile istediği kadarıyla zaman ayıramayınca 1998 senesinde bu görevinden istifa etmeye karar vermiş ve affını istemiştir.

Günümüz itibariyle de İzmir Radyosu Ses Sanatçısı olarak sanatını icra eden Hale Gür ayrıca Koro Şefi ve Merkez Repertuar Kurulu Üyesi olarak ta görevini sürdürmektedir. Uzun yıllardır yaşantısını İzmir’de sürdürmekte, ayrıca İzmir Karşıyaka Belediye Konsarvatuvarı THM Korosu Şefi’dir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz