Haldun Hürel

0

Haldun Hürel hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kimdir? Kaç yaşında? Eserleri? Eğitimi, Çalışmaları, Kariyeri, Kısaca Hayatı ve Biyografisi

8 Mayıs 1949 yılında Trabzon’da doğmuş, İlkokula 5 yaşında başlamış ve Hırka-ı Şerif İlkokulunda eğitim görmüştür. Orta öğrenimini Gelenbevi Ortaokulunda 5 yılda tamamlamış bununda hep matematik ve fizik yüzünden olduğunu söylemiştir. 1975 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Dekoratif Sanatlar Seramik Bölümünden mezun olmuştur.

Marmara, Bahçeşehir Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalışmış ve hala İstanbul Ticaret üniversitesinde dersler vermektedir.

Aynı zamanda yazarlık yapan Haldun Hürel’in yayınlanmış birçok kitabı bulunmakla birlikte ilk kitabı “Ölerek Yaşıyorum” çok popüler olmuş ve birçok baskı yapmıştır. Sanat ve kültür aşkı ile yaşayan Hürel’in Sanat tarihi en büyük ilgi alanıdır. İstanbul aşığı olan Hürel, İstanbul konusunda sürekli araştırmalar yapıyor. Yeni kitaplar, belgeseller hazırlıyor.

Haldun Hürel Vurmalı sazların tümünü çalıyor, Gri hariç her rengi seven Hürel için dostluk en önemli şey. Bunu da “Dönüp dolaşıp herkesin sığınacağı yer dostluktur” diyerek açıklıyor. Ancak bu, çok dostu olduğu ve herkesi sevdiği anlamına da gelmiyor. En büyük takıntısının kültür olduğunu söyleyen Haldun Hüner, Kültür olmadan, hiçbir gelişimin olamayacağını, eğitimle kültürün, tamamen farklı şeyler olduğunu savunuyor.

Nilgün Aksoy ile evli ve bir çocuk babasıdır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz