Hakkı Akdeniz

4

Hakkı Akdeniz dünya çapında hem iş hayatı, hem aldığı ödüller, hem de kişiliği ile adından fazlasıyla söz ettirmeyi başaran yardımsever iş adamı olarak tanınmaktadır. Hakkında ise aslen nereli? kaç yaşında? ne iş yapıyor? gibi bir çok soru merak konusudur, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1980 senesinde aslen Diyarbakır’a bağlı Silvan İlçesi’nde dünyaya gelmiştir. Yoksul bir ailenin çocuğu olarak doğan başarılı isim 13 yaşına kadar yaşantısını doğup büyüdüğü Silvan’da sürdürmüştür. Çok küçük yaşlarda iş hayatına atılmış, ayakkabı boyacılığı’ndan lahmacun fırınında çıraklığa kadar bir çok işte çalışmıştır.

Hakkı Akdeniz yurt dışı serüveni;

Memleketi Diyarbakır’dan henüz 17 yaşında iken Kanada’ya abisinin yanına gitmeye karar vermiş gittiğinde abisine ait olan Pizza dükkanında çalışmaya başlamış ve pizza yapmayı ilk orada öğrenmiştir. Dünya’da nam salan Pizza İmparatorluğu serüveni de ilk olarak orada başlamıştır.

2001 senesinde abisinin yanından Kanada’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne bir arkadaşının yanına gitmiş ancak arkadaşı onu karşılamayınca büyük bir sıkıntı çekti. Uzun süre parasız ve evsiz kalmıştır. New York’ta sokakta yaşamış uzun süre ciddi sıkıntılarla karşılaşmıştır. Sokakta Senegal asıllı birisi arkadaş olmuş, hatta birlikte kapalı kaldıkları bir çöp konteyneri’ni çöpçülerin dökeceği anda uyanarak ölümden dönmüştür. Daha sonra başvurdukları evsizler barınağı’na kimliği olmadığı gerekçesi ile kabul edilmemiş, ardından başka bir barınağa kabul edilerek üç ay gibi bir süre orada kalmıştır.

Barınakta evsiz bir Türk kız ile tanışan Hakkı Deniz’i tanıştığı bayan Adıyaman’lı bir restaurant sahibinin yanına götürerek ona iş bulmasında yardımcı olmuştur. Ardından bir çok farklı restaurant’ta çalışmış bir yandan da boks sporu ile ilgilenmiş, hatta amatör olarak Amerika Altın Eldiven Şampiyonluğu’na ulaşmayı da başarmıştır. Yaşadığı kaburga kırılması sakatlığı neticesinde boks hayatını sonlandırmıştır. 2009 senesinde kendi birikimi biraz da borç para ile küçük bir pizza dükkanı açmış ve pizza hamura açma işi üzerine yoğunlaşmıştır.

Bu branşta bir çok kez akrobasi yarışmalarına katılmış, ilk katıldığında ilk 100’e girmiş ancak başarısız olduğunu hissetse de yılmamıştır. Ardından İtalya’da Amerika’yı temsil ettiği yarışma’da Dünya 1.liğini kazanan isim olmuştur. Amerika’daki yarışmalarda da akrobatik şekilde pizza şampiyonluğunu kazanmıştır. Kısa sürede ünlenmiş ve ardı ardına açmış olduğu pizza dükkan sayısı 13’e ulaşmıştır.

Hakkı Akdeniz Yardımsever kimliği;

2012 yılında Amerika’da yaşanan Sandy kasırgası döneminde New York esnafı vatandaşa haksız bir şekilde pizza ve sandviç’le ciddi fiyatlara satarak kazanç elde etmeye çalışmıştır. Ancak Akdeniz burada da hayır sever kişiliği ile ön plana çıkmıştır. 3 dükkanını açmış ve New York sakinlerine uzun süre bedava içecek, yiyecek ve pizza dağıtmıştır. Manhattan’da evsiz vatandaşları yardım ağı oluşturmuş, sokakta yaşayan insanların saçlarını kesmesi için bir berber, ayrıca banyo yapmaları içinde bir spor salonu bulmuştur.

Diğer bir yandan yine evsizler için giyecek yardımları yapmıştır. Dükkanlarında artan pizzaları, haftanın altı günü, bir dönem kendisinin de kaldığı Bowery Mansion isimli evsizlerin yaşadığı barınağa pizza kutularının içine para koyarak yardım etmiş ve etmektedir.

Hem iş hayatında, hem de sosyal hayatında bir çok insana örnek tavırları ve davranışları ile herkesin gönlünde taht kurmayı başarmıştır. Geçmişten günümüze bir çok ödülünde sahibi olan Akdeniz, Amerika Yardım Meclisi tarafından Yılın En İyi İnsanı ve Yılın Adamı gibi bir çok ödüle layık görülen isim olmuştur.

Ayrıca Amerika Temsilciler Meclisi’nin Sosyal Adalet Şampiyonu, Toplum’da Lider, İş Dünyasında Öncü gibi nitelendirmeler ile ödüller almıştır. New York Eyaleti Meclisi tarafından da ödüller almış, Topluma Örnek Hizmetler Veren, İşinde Eşsiz Kişisel Başarıya İmza Atan olarak tanımlanmış, Beacon Award Başarılı Göçmen Oscar Ödülüne layık görülmüştür.

Diğer ödülleri;

New York Şehri Konseyi – Toplumdaki fevkalade başarıları ve üstün hizmetleri
Manhattan Bölgesi Başkanlık Ofisi – Yaşadığı Şehri İyileştirme ve Toplumu Zenginleştirme ödülleri.

Dünya çapında 12 ödül kazanmış, günümüzde ismi sık sık dünyanın en önemli kanallarında anılmaktadır. Bu kanallardan bazıları ise, New York Times, FOX TV, FOX5, FOX NY, CNN, ABC, CBS, Food Network, Business İnsider, New York One, Good Morning America, Telemundo, Univision, Voice of America, Voice of New York ve PIX11…

Başarılı iş adamı evlidir ve bu evliliğinden Serhat isminde bir oğlu vardır.

4 Yorumlar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz