Hafize Gaye Erkan

Hafize Gaye Erkan 9 Haziran 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan isim olmuştur. Hakkında merak edilen tüm detaylar, eğitimi, hayatı ve biyografi bilgileri.

Hafize Gaye Erkan Kimdir?

Hafize Gaye Erkan bankacı, mühendis, ekonomist, bakan ve bürokrat. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı.

Goldman Sachs gibi bir çok finans deviyle çalışan Dr. Hafize Gaye Erkan, 2017 yılında ABD’de First Republic Bank’ın Başkanlık görevine yükselmiştir. 2017 yılında Amerika’da First Republic Bank’ın “Başkanlık” görevine getirilmesi ile duyurmuştur.

İstanbul Erkek Lisesi mezunudur. Türkiye genelinde Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü 26. olarak kazanmış ve dünyanın en iyi 9 üniversitesinden burs teklifi almıştır.

Gelen tekliflerden Princeton Üniversitesi’ni tercih etmiş ve Onursal Doktora bursu, aylık 3200 Dolar harçlık, bir ev ve Amerika Ulusal Bilim Vakfı araştırmaları için sınırsız bütçe hakkı kendisine verilmiştir. Harvard Business School’da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine iki eğitim programını da tamamlamıştır.

Ayrıca Gaye Erkan Finans Devi First Republic Bank’ta Kıdemli Başkan Yardımcılığı, Yatırım Bölümü Başkanlığı ve Risk Yönetim Eş Başkanlığı gibi ünvanlarına da sahip olmuştur.

Hafize Gaye Erkan Nereli?

Hafize Gaye Erkan aslen baba tarafından Malatya’lıdır.
hafize gaye erkan1 jpg
Kısaca Kariyeri, Çalışmaları:

Kariyerine 2005 yılında Goldman Sachs’ta başlamıştır. Burada görev yaptığı 9 sene boyunca ABD’deki büyük bankalar ile sigorta şirketlerinin yönetim kurulları ve üst düzey yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi, birleşme ve satın alma konularında danışmanlık hizmeti vermiştir.

2014 yılında First Republic Bank’ta çalışmaya başlamıştır. Burada çalıştığı yaklaşık 8 sene süresince eş icra kurulu başkanı (Co-CEO), başkan, yönetim kurulu üyesi, yatırım direktörü, mevduat direktörü ve risk eş direktörü olarak görev yapmıştır.

Merkezi ABD’de bulunan mücevher şirketi Tiffany & Co’da 2 yıl yönetim kurulu üyesi olarak bulunmuştur.

Fortune 500’de yer alan küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan’ın yönetim kuruluna katılmıştır.

Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon konularında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi’nde de görev yapmıştır.

Kendisi Amerika’da Müthiş Türk Kızı ünvanı ile anılmaktadır. 9 Haziran 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanlık görevine atanmıştır. Görevi Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu‘dan teslim almıştır.

Hafize Gaye Erkan Kaç Yaşında?

Hafize Gaye Erkan 44 yaşındadır. Doğum tarihi 5 Nisan 1979, burcu ise koç’tur.

Hafize Gaye Erkan Evlimi_ Eşi Kim?

Hafize Gaye Erkan Batur Biçer ile evlidir. Batur Biçer ile Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim gördüğü dönemde tanışmıştır. Bu evliliğinden 2022 doğumlu Aslan Selim isminde bir oğlu vardır. Günümüz itibariyle yaşantısını Amerika New York’ta sürdürdüğü belirtiliyor.

Gaye Erkan, Merkez Bankası tarihinde ilk kadın Başkan olma ünvanına sahip isimdir.

Resmi twitter hesabı @hafizegayeerkan, resmi instagram hesabı ise @hgerkan ‘dır.
hafize gaye erkan3 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz