Gürer Gülsevin

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitim hayatı ve kısaca biyografi bilgileri.

1961 yılında dünyaya gelen Prof. Dr. Gürer Gülsevin aslen Afyonkarahisar’lıdır ve orada doğmuştur. İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini Ankara’da tamamlamıştır. Ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili Bölümü’nden 1983 yılında mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından Araştırma Görevlisi olarak Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü’ne atanmıştır.

1987 yılında Yüksek Lisans, 1989 yılında ise Doktorasını tamamlamış, aynı sene İnönü Üniversitesi’nin Yardımcı Doçent kadrosuna atanmıştır. 1993 yılında AKÜ. Uşak Eğitim Fakültesi’ne geçmiştir.

andı. 1993’te Afyon Kocatepe Üniversitesi Uşak Eğitim Fakültesi’ne geçti. 1995’te Doçent ünvanını alan Gürer Gülsevin, 2001’de ise Afyon Kocatepe Üniversitesi Uşak Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Profesörlük ünvanını alarak, aynı Fakülte’ye kurucu Dekan olarak atanmıştır.

2004 senesinde Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türk Dili ve Lehçeleri Anabilim Dalı’na Profesör olarak geçiş yapmıştır. Günümüzde karşılaştırmalı olarak tarihi ve yaşayan Türk lehçeleri üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Günümüze kadar yayınlanmış olan 9 kitabı ve 100 makale ve bildirisi bulunmaktadır. Ayrıca TÜBİTAK’ta tamamlanmış 1 projesi, tamamlanmış 15 Doktora ve 32 Yüksek Lisans tez danışmanlığı bulunan Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Dergi editörlüğü ve hakemlikleri yapmaktadır. Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu üyesi ve aktif olarak Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü’nde öğretim üyesi’dir.

Türkolog Prof. Dr. Gürer Gülsevin Türk Dil Kurumu Başkanı olarak görevini de sürdürmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz