Güneri Civaoğlu

Güneri Civaoğlu hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitim hayatı, kısaca biyografisi.

Aile hayatı;

1939 yılının Temmuz ayında Ankara’da dünyaya gelmiş, babası üst düzey bankacı olarak çalışmış, annesi ise ev hanımı. Babasının babası Nadir Paşa, Doktor Paşa, emekliliğin ardından İstanbul Maçka’da bir ev almış ve yerleşmiş. İstanbul’lu bir aileye mensup olan Civaoğlu’nun büyükbabası mesleği gereği Osmanlı Vilayetleri’nde ve Anadolu’da görev yapmış, babası da aynı şekilde çalışmalarını sürdürmüştür. Ailesinin en uzun Şam’da kaldığını, babasının iki kez Lise okuduğunu dile getirmiştir. Babası daha sonra Almanya’ya oradanda tekrar Türkiye’ye İş Bankası’na geçiş yapmış. Anne ve babasının nişan yüzüklerini ise Celal Bayar’ın taktığını sözlerine eklemiştir.

Güneri Civaoğlu eğitim hayatı;

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okurken gazetecilik de yapmıştır. Akis dergisi ve Yeni İstanbul gazetesinde muhabir olarak çalışmıştır.

TRT’nin kuruluşunda sabah haberlerini hazırlayan ekibin başında yer almış, Strasbourg Üniversitesi’nde bir süre ekonomi okumuş ardından Tercüman Gazetesi’nin genel yayın yönetmenliğini yapmıştır. Güneş Gazetesi’nin ortağı ve genel yayın yönetmenliğini üstlenmiş, 1986-1996 yılları arası Sabah Gazetesi’nde köşe yazarı ve Show TV’de de genel müdürlük yapmıştır.

Kanal D’de yayınlanan Şeffaf Oda programını hazırlayıp sunmuş, daha sonra FOX (Türkiye)’de programına devam etmektedir. Bilgi Üniversitesi’nde İletişim dersleri veren Güneri Cıvaoğlu, aynı zamanda İstanbul Barosunda kayıtlı avukattır. Diğer bir yandan Milliyet Gazetesi köşe yazarlığı yapmaktadır. Gazetecilik, televizyonculuk ve dergicilik tüm meslekleri birden icra etmiştir.

1969 yılında evlenmiş, eşinin ismi ise Canan Civaoğlu’dur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz