Gottfried Leibniz

1

1646 Almanya Leipzig doğumlu Gottfried Leibniz Matematik ve Felsefe tarihinde yaptığı çalışmalar ve araştırmalar ile tarihe ismini yazdırmış Alman filozof’tur.

Henüz altı yaşındı babasını yitirmiştir. Babası Ahlak İlmi öğretmenliği yapmıştır. Bu nedenle eğitimli bir aileden olan Leibniz babasının kütüphanesinde bulunan kitapları sıkça okur özellikle tarihe büyük ilgi duyardı.

Gottfried Leibniz 8 yaşında Latince öğrenmeye başlamış henüz 12 yaşında iken Latincesi bu dilde şiir yazabilecek hale gelmiştir. Ardından Yunanca öğrenmiş ve 15 yaşına geldiğinde Leibzig Üniversitesi’nde hukuk okumaya başlamıştır. Ancak bu eğitim döneminde özel merak sardığı felsefe ile ilgilenmeye başlamış ve dünya hakkında sürekli araştırmalar yapmıştır.

Ancak matematik öğrenmeden bu araştırmalarının bir sonuç vermeyeceği kanaatine varmış ve bir yaz döneminde tüm yazını Jena Üniversitesinde geçirmiş ve Matematik profesörü Edhard Weigel’in derslerine pür dikkat dinlemiştir.

Ardından tekrar hukuk okumaya devam etmiş ve hukuk alanında doktora yapmıştır. Daha sonra Nürnberg’e yerleşmiş ve Alfdort Üniversitesinden doktor ünvanını almıştır.

Özellikle Matematik zekasının ardından siyaset, mantık, felsefe, metafizik, hukuk, din ve tarih alanlarında bir çok esere imza atmıştır. Bu nedenlede Leibniz’e Evrensel Deha ismi verilmiştir. Öyleki mantık ve matematik alanında kendi çağında yaşayanlardan 200 yıl ileride bir bilgiye sahiptir.

Ancak tüm bu bilgi ve dehalığa rağmen son 40 yıllık yaşantısını matematik ve tüm birikimlerinin dışında soylu bir aileye hizmet ederek geçirmiştir.

1716 yılında 70 yaşında iken Almanya Hannover’da vefat etmiştir.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz