Gizem Erdoğan

0

Gizem Erdoğan Türk asıllı oyuncudur. Yaşantısını doğup büyüdüğü İsveç’de sürdüren başarılı isim rol aldığı Drakens Hotell ve Before We Die isimli diziler ile adını duyurmayı başarmıştır. Hakkında ise bir çok soru merak konusudur. Kimdir? aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? Oynadığı sinema ve diziler. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Gizem Erdoğan Kimdir? Nereli?

1987 yılının Nisan ayında İsveç’in Göteborg Şehri’ne bağlı Högsbo kasabası’nda dünyaya gelmiştir. Gurbetçi bir ailenin evladıdır, ancak baba tarafından aslen nereli olduğu bilgisine henüz ulaşılamamıştır. Bir çok kaynakta Kürt asıllı olduğu belirtilmektedir. 2014 yılında oyunculuk dünyasına adım atmıştır. İlk olarak Underdog isimli filmde Anisa karakteri için kamera karşısına geçmiştir. Oyunculuktaki başarısının yanı sıra 2020 senesinde En İyi Şovmen Ödülünü kazanan isim olmuştur.

Özellikle Netflix’de yayınlanan başta İsveç olmak üzere tüm Avrupa’da izlenme rekorları kıran Kalifat dizisi’nde Pervin karakterini canlandırmıştır. Dizinin yönetmenleri Wilhelm Behrman ve Niklas Rockström. Kalifat Türkçeye “Hilafet” olarak çevrilen dizidir. Dizi de ayrıca Aliette Opheim ve Amed Bozan gibi isimler de yer almıştır. Gizem Erdoğan en son yine Netflix’de yayınlanan Love & Anarchy isimli diziye Denise karakteri olarak dahil olmuştur.

Guldbagge Awards’ta Dröm Vidare filmiyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne aday olan olmuştur. Yakın dönemde ise The Thin Blue Line dizisi için kamera karşısına geçeceği belirtilmektedir.

Gizem Erdoğan Boyu, Kaç Yaşında?

Boyu 1.68 cm, kilosu 57, burcu ise boğa’dır. @gizemklingerdogan olarak kullandığı resmi instagram hesabında ki takipçi sayısı 40,2bin civarındadır. Başarılı oyuncu, Türkçe, İsveççe, İspanyolca ve İngilizce bilmektedir. Eğitimi: Teaterhögskolan i Malmö (İsveç Akademik Drama Okulu)

Oynadığı sinema ve diziler:

Kalifat (TV Series) (2020)
En komikers uppväxt (Feature) Anagram (2019)
Hidden: Förstfödd (TV series) Viaplay (2018)
Dröm Vidare (Feature) (2017)
Innan vi dör (TV series) B-Reel, SVT (2017)
Nattbarn (Feature/Short) (2017)
Alex (TV series) Viaplay (2017)
Svenskjävel (Feature) Anagram (2014)

Tiyatro oyunları:

Ett Dockhem by Henrik Ibsen – Göteborgs Stadsteater (2018)
Utvandrarna by Vilhelm Moberg – Göteborgs Stadsteater (2017)
Romeo and Juliet by William Shakespeare – Stockholm Stadsteater (2016)
Alice i Underlandet by Lewis Carroll – Göteborgs Stadsteater (2015)

Ödülleri ve Adaylıkları:

Stockholms film festivalinde Yükselen Yıldız Ödülü Adayı (2017)
Guldbaggen’deki Dröm vidare’deki (uzun metrajlı film) performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu adayı (2017)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Dalında Altın Böcek Film Ödülü, Kristallen Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü
Kristallen Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz