Gianni Versace

Dünyaca ünlü moda tasarımcısı Gianni Versace 1946 yılında İtalya Reggio Cabria’da doğmuştur. İki kardeşi daha olan Versacenin kardeşlerinin isimleri Donatella ve Santo Versace’dir. Mimarlık eğitimi alan Gianni Versace’nin annesi Francesca ise terzi olarak çalışmıştır. Bir dönem annesinin dükkanında kıyafetler tasarlamış aynı zamanda satmıştır. Mimarlık eğitiminin ardından Moda Tasarımcılığı ile uğraşmak istediği için Milano’ya taşınan Gianni, 1970 senesinde Gallaghan ve Genny gibi ünlü firmaların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Akabinde Complice isimli firmada çalışmaya başlamış kısa sürede performansı ile kendine öz güvenini kazanarak yine 1970 senesinin Eylül ayında ilk erkek koleksiyonu ile kadınlar için tasarladığı koleksiyonunu sunmuştur.

Kendisini modacı değil terzi olarak tanımlayan Gianni Versace çok kısa sürede ismini duyurmuş ve dünyanın en ünlü isimlerini giydirmeye başlamıştır. Özellikle 10 sene dolmadan Bon Jovi, Tupac Shakur, Naomi Campbell ve Madonna gibi isimler ile çalışması dikkatlerden kaçmamıştır. Ayrıca Elton John, Eric Clapton, George Michael, Phil Ocllins, Michael Jackson diğer ünlü isimlerdir.

Gianni Versace hastalığı ve ölümü;

Ünlü isimlerin yanı sıra tiyatro kostümleri ve sinema dizi gibi bir çok projenin kostüm çalışmalarını yapmıştır. 1996 yılında Catwalk isimli bir filmdede oyuncu olarak yer alan Gianni Versace bir dönem iç kulak kanseri hastalığı ile mücadele etmiştir. 1997 yılının Haziran ayında sabah yürüyüşüne çıktığı esnada bir dönem sohbette ettiği ve tanıdığı eşcinsel Cunanan isimli şahıs tarafından kıskançlık nedeniyle vurularak 51 yaşında öldürülmüştür. Cinayetin ardından katilde kendisini vurmuştur.

Ölümünün ardından şirketi kardeşi Santo’ya devrolmuş tasarımların başına ise Donatella Versace geçmiştir. İş ve moda yaşamının dışında kitapları ilede bilinen Gianni Versace’nin yazmış olduğu kitaplardan bazıları Men Without Ties, The Art of Being You ve Rock and Royalty.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz