George Aslan

George Aslan Yeşil Sol Parti Mardin Milletvekili. Hakkında merak edilenler, çalışmaları, eğitimi, hayatı ve biyografi bilgileri.

George Aslan Kimdir?

George Aslan siyasetçi, Yeşil Sol Parti Mardin Milletvekili, editör, gazeteci. 37 yıl Hollanda’da yaşayan Aslan, İlköğretimi doğup büyüdüğü köyünde, ortaokulu Midyat, Lise eğitimini ise İstanbul’da tamamlamıştır. Sol siyasete olan sempatisinden dolayı 12 Eylül’de gözaltına alınan Aslan, 26 ay Mamak Cezaevinde kalmıştır. Cezaevinden çıktıktan sonra 7,5 sene hapis cezası, 2 yıl da Konya’ya sürgün cezası almıştır.

Aldığı ceza dolayısıyla, yurt dışına kaçmak zorunda kalmıştır. 12 Eylül sonrasında Hollanda’ya giden Aslan, uzun yıllar yaşantısını Hollanda’da sürdürmüştür. Shemsho Dergisinin kuruculuğunu ve editörlüğünü üstlenmiştir. Türkçe ve Kürtçe’nin yanı sıra Arapça ve Süryanice bilmektedir.

George Aslan Nereli?

George Aslan Mardin Nusaybin’lidir. Aslen Mardin, Nusaybin ve Midyat yakınlarında yer alan Arbo (Taşköy) nüfusuna kayıtlıdır. Bir çok kaynakta Süryani asıllı olduğu belirtilmektedir.

Üyelikleri:

Süryani topluluğu arasında, Hollanda Tur-Abdin Federasyonu üyeliği.
Asuri Mezopotamya Enschede Derneği (AMVE) üyeliği.
Hollanda’daki Suriye-Ortodoks Derneği üyeliği.

Mezopotamya Ajansı tarafından 2023 genel seçimleri için Halklar ve inançlar Yeşil Sol Parti listesinde halklar ve inançlar ile önemli şahsiyetlerden birçok isim yer aldığı belirtilmiştir.

Alevilerden Garip Dede Dergahı Vakfı Başkanı Celal Fırat ile Êzidî halkından Azad Barış Amed’ten; Süryanilerden George Aslan Mêrdîn’den; Çerkeslerden Metin Kılıç Ankara’dan aday gösterildiği açıklanmıştır. Yeşil Sol Parti’nin Eş sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın’dır.

Doğum tarihi ve kaç yaşında olduğu hakkında herhangi bir bilgiye ulaşılamamıştır. 5 çocuk babasıdır.

Resmi instagram hesabı @george_aryo, resmi twitter hesabı ise @George_Aryo ‘dur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz