Garip Ay

Ebru Sanatçısı Garip Ay, 1984 yılında Siirt’te doğdu.

Küçük yaşlardan beri resme olan ilgisini öğrenim hayatına yansıtma ve hayatını bu yönde şekillendirme şansını elde etmiştir. İlk olarak Diyarbakır Güzel Sanatlar Lisesi, ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları bölümünden mezun olmuştur.

Üzerine çalışmalar yaptığı Ebru sanatının üstünde yapıldığı su gibi değişime ve gelişime açık olduğunu zamanla fark etmiştir.
garip ay1
Ebru geleneğinin geçmişten aldığı, asırlardır biriktirdiği geleneksel motiflerinin daha önce kimsenin denemeye cesaret edemediği bir şekilde geleceğe dokunmasını sağladı. Başta portreler olmak üzere farklı türde Ebru eserleri ortaya çıkardı.

İlk olarak Türk tarihinde önemli yere sahip Yunus Emre, Piri Reis, Mimar Sinan gibi isimlerin portrelerini yapsa da ulusal ve uluslararası basında en büyük ilgiyi Van Gogh’un portresini ve Yıldızlı Gece tablosu ile ilgili yaptığı çalışmadan sonra gördü.

Garip Ay, Türkiye’den ABD’ye, İskandinavya’dan Basra Körfezi bölgesine yayılan çeşitli bölgelerde sayısız sergiler, atölye çalışmaları ve seminerler düzenledi. Türkiye’de ve dünya çapında Ebru sanatını daha büyük kitlelere tanıtmak adına birçok farklı çalışma gerçekleştirmiştir.
garipay4

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz