Gabriele Sponza

1982 yılında dünyaya gelen Gabriele Sponza’nın annesi İngiliz asıllı Mary Ann, babası ise İtalyan asıllı Enzo Sponza’dır.

Babası eğitim için yurt dışına gönderilmiş ve İzmir’de kuyumculuk yapmış bu nedenle Gabriele İzmir’de doğmuştur. Sponza ailesi dünya jet sosyetesine hizmet veren bir aile markasıdır.

Amerika Johnson Wales Üniversitesi Mutfak Sanatları Bölümünden mezun olmuştur. Fransa’da profesyonel aşçılık hayatına adım atmış ardından Marsilya ve Tremolat bölgelerinde 3 yıldızlı restaurantlarda çalışmıştır.

Türkiye’ye dönüşünün ardından İstanbul Sarıyer Yeniköy’de yer alan Sait Halim Paşa Yalısı Clement’s Restaurant’ın şefliğini üstlenmiştir. Daha sonra The Bosphorus Gaja Restaurant ile çalışmalarını sürdürmüştür.

Günümüzde Fransız Mutfağı ve İtalyan Akdeniz Mutfağı menüleri ile Wanda isimli mekanı ile yemek severlerle buluştu. Gabriele Sponza Teve2 ekranlarında Yemek Aşkına isimli programı sunmaktadır.

İki sene İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü ile Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı bilimler Yükseokulu’nda eğitmen şef olarak görev yapmıştır. Gabriele Sponza ayrıca İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölüm Başkanıdır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz