KimNereli.net

Frank Sinatra

Frank Sinatra Kimdir?

Gerçek adı: Francis Albert Sinatra
Doğum Tarihi: 12/12/1915
Ölüm Tarihi: 1998-05-14
Medeni Hali: Evli (Barbara Sinatra ile)
Burç: Yay
Meslek: Oyuncu Şarkıcı Senarist Yapımcı Yönetmen
Doğum yeri: Amerika

Frank Sinatra Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Frank Sinatra hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Lakabı nedir? hayatı, rol aldığı projeler, evlilikleri ve ölümü.

12 Aralık 1915 yılında Amerika‘nın New Jersey Eyaleti’ne bağlı Hoboken Şehrinde doğan ve 82 yaşında iken 14 Mayıs 1998 tarihinde Los Angeles’ta yaşamını yitiren Frank Sinatra’nın bilinmeyenleri. Lakabı nedir? hayatı sizlerle.

Frank Sinatra aslen kökeni;

Amerika’lı ünlü bir aktör olarak tanınsa’da kökenleri İtalya‘ya uzanmaktadır. Fakir bir ailede doğmuş, babası İtalyan, Sicilya asıllı amatör boksör Antonino Martin Sinatra, annesi ise ev hanımı Natalie Della Garaventa’dır. Ailenin tek çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.

Kariyeri boyunca özellikle oyuncu kimliğiyle ön plana çıkan Frank Sinatra, sanat hayatı boyunca şarkılar seslendirmiş Amerika’da senarist, yapımcı ve yönetmen olarak bir çok büyük projeye imzasını atmıştır.


Eğitim döneminde Bill Cosby’nin başarılı kariyerinden etkilenmiş ve oyunculuk hayatına atılmak istemiştir. Annesininde desteği ile Lise eğitimini yarıda bırakan Frank Sinatra, 1931 yılında sanat hayatına merhaba demiştir. 1936 yılında profesyonel olarak sahne almaya başlamış ve şarkılar seslendirmiştir. O dönemde Hoboken Four isimli grup ile katıldığı şarkı yarışmasında 1. olan Frank Sinatra, yine aynı grup ile birlikte 1939 yılında From the Bottom of My Heart isimli şarkı ile ilk plağını müzik severler ile buluşturmuştur.

Seslendirdiği bu şarkı Amerika’da büyük yankı uyandırmış ve o dönemin en ünlü trompetçilerinden olan Harry James’in dikkatini çekmiş, ardından James’in grubunda söylemeye başlamıştır.

31 Aralık 1942 senesinde ise New York radyosunda seslendirdiği Your Hit Parade isimli solo şarkı ile tüm Amerika’ya sesini duyurmayı başarmıştır.

Tüm bu müzikal hayatının ve başarısının yanı sıra televizyon dünyasınıda etkisi altına almış ve kısa sürede sinema filmlerinde rol almaya başlamış, hatta 1953 yılında şarkı söylemeden From Here Eternity isimli filmde canlandırdığı Angelo Maggio karakteri ile en iyi yardımcı oyuncu Oscar ödülünün sahibi olmuştur.

Frank Sinatra Ölüm nedeni, kaç yaşında öldü?

Frank Sinatra neden öldü sorusunun cevabı ise kalp krizi sebebi ile yaşamını 82 yaşında yitirmiştir. Başarılarla dolu sanat hayatında ölümünün ardından, 1 Oscar, 9 Grammy, 60 film, 578 yayınlanmış şarkı ve 1800 kayıt bırakan Frank Sinatra ayrıca milyonlarca Dolar değerinde medya imparatorluğunuda arkasında bırakmanın yanı sıra, özel hava yolları, emlak şirketleri, bir füze üretim şirketi ve Artanis plak şirketinide gerisinde bırakmıştır.

Frank Sinatra’nın lakabı ise mavi gözlerinden dolayı aldığı “Ol” Blue Eyes, diğer bir lakabı ise Ses yani ‘the voice’dir.

Sevgilileri, evlilikleri ve özel hayatı;

Nancy Barbato isimli komşu kızı ile evlenmiş bu evliliğinden üç çocuğu olmuştur. Ancak kısa sürede yakalanan şöhret, zenginlik ve sanat hayatı ile mütevazi evliliğini sürdürememiştir.

Daha sonra o dönemin Amerika’lı efsane oyuncusu güzel Ava Gardner’e aşık olmuş ve evlenmiştir. Ancak bu evliliğide sonlanmış ve yine ünlü bir oyuncu olan Mia Farrow ile kısa bir evlilik gerçekleştirmiştir.

Son olarak ise vefatına kadar eşi olarak kalan Barbara ile evlenmiş ve mutlu bir birliktelik sürmeyi nihayet başarmıştır.

Etiketler:

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Frank Sinatra
Gerçek adı: Francis Albert Sinatra
Doğum Tarihi: 12/12/1915
Ölüm Tarihi: 1998-05-14
Medeni Hali: Evli (Barbara Sinatra ile)
Burç: Yay
Meslek: Oyuncu Şarkıcı Senarist Yapımcı Yönetmen
Doğum yeri: Amerika
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

376.442 kez okundu

2.

Yusuf Aktaş

303.581 kez okundu

3.

Tarık Akan

291.296 kez okundu

4.

Mustafa Miraç Kaya

225.209 kez okundu

5.

Tarkan

220.740 kez okundu

6.

Volkan Demirel

218.528 kez okundu

7.

Emre Mor

192.658 kez okundu

8.

Ersay Üner

187.781 kez okundu

9.

Serdar Ortaç

177.934 kez okundu

10.

İrem Derici

173.666 kez okundu