Fırat Alagöz

Fırat Alagöz hakkında merak edilen kaç yaşında? nereli? eğitimi, hayatı ve kariyeri gibi soruların cevapları. Kısaca biyografi bilgileri.

1973 yılında aslen Ankara’da dünyaya gelmiştir. İstanbul, Kadıköy Suadiye Lisesi’nden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından İngiltere Londra’ya üniversite lisans eğitimi için gitmiş, King’s School of English ve Swanage Harrow House International okullarında turizm eğitimi almıştır. Kısa süre sonra ise hayallerinin ilk adımını atarak yurt dışı turlar rehberliği yapmaya başlamıştır.

Özellikle İtalya tutkunu olarak bilinen Fırat Alagöz, İtalyanca öğrenmek için İtalya Floransa’ya gitmiştir. Orada yaşadığı süreç içerisinde Roma ve Floransa başta olmak üzere bir çok şehirde yaşama fırsatı yakalamıştır. Aynı zamanda şarap tadımı kursları, yemek kursları olmak üzere gurme lezzetleri yapan yerlerde farklı zaman ve mekanlarda kurslar almıştır.


Fırat Alagöz yaklaşık olarak 30 ülkede rehberlik yapmıştır. Özellikle kendisiyle gezmek isteyen geziseverler için Haute’couture markası altında özel turlar yapmaya başlamıştır.

İtalya turlarını ise farklı çizgiler eşliğinde az katılımcı, seçkin otel ve direk uçuş programları ile özel turlar şeklinde yapmıştır. Uzmanlık alanı İtalya bölgesi, Antik Roma mimarisi ve Rönesans. Bu konular üzerine sayısız makalelerinin altına imzasnıı atmıştır. Ayrıca birikimlerini yurtdışı kendi gezi sitesinde paylaşmaktadır. Bazı televizyon kanallarının İtalya programları bölümlerinde danışmanlık yapmış, Pompei ve Venedik gezi kültür kitabının çalışmalarını sürdürmektedir.

Günümüzde yaşantısını İstanbul’da sürdürmektedir. Evli ve bir kızı vardır. Çok iyi derecede İngilizce ve İtalyanca bilmektedir. Bilinen hobileri arasında puro koleksiyonculuğu, opera, müzikaller, gezi ve tarih yer almaktadır.

Cumartesi akşamları saat 22:00 ‘da Fırat Alagöz ile İtalya isimli programı hazırlayıp sunmaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz