KimNereli.net

Karpazda Aşk

Karpazda Aşk

7 Kasım 2018

418 kez okundu

Karpazda Aşk
Vizyon Tarihi: 2018
Yönetmen: Mertcan Mavi
Yapımcı Şirket: Rüzgar Eren Film
Tür: Romantik

Karpazda Aşk

Karpazda Aşk filminin konusu, fragmanı, oyuncuları kısaca film hakkında merak edilen tüm soruların cevapları.

Karpazda Aşk sinema filminin konusu;

Gerçek hayattan alınan bu öykü, Kıbrıs Adası’ nın kuzeyinde, haritaya baktığımızda Türkiye’ ye uzanan ok görüntüsünde, en uçtaki şirin bir kasaba olan Dipkarpaz’da geçer. Ezelden beri, Rum ve Türk toplumları arasında süre gelen görüş ayrılıkları, din, dil, ırk farkı siyasi çalkantılar, kargaşa, zorbalık, baskı ve sindirme politikaları yıllar geçtikçe artmaya başlar. Bu dönemde çok zorlu süreçlerden geçen adada, bir arada yaşayan her iki toplumun arasındaki uçurumlar gün geçtikçe derinleşir; adada katliamların artması üzerine savaş artık kaçınılmaz bir hal almıştır…

Savaşın patlak vermesiyle 1974 Kıbrıs Barış Harekatı başlar, zorlu bir direnişten sonra adanın bir bölümü Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından alınmıştır. Diğer köy ve kasabalarda olduğu gibi, Dipkarpaz’ da oturan Rumların bir kısmı da aileleri ile birlikte güneye göç etmeye başlar. Bir kısım aklıselim Rumlar ise senelerce iç içe yaşadıkları Türk komşularından kopamazlar. Kuzeyde kalan Rumlar, güneydeki çapulcu Rum çetelerinin hırsızlık ve zorbalıklarından, siyasi otoritenin olmayışından, kargaşa ve kaostan çekinmektedirler. Türk komşularının ikna edici konuşmalarından sonra bu insanlar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin adaletine sığınırlar.

O günlerden bu güne 2013 yılına gelindiğinde Rumlar ve Türkler Dipkarpaz’ da huzur ve güven içerisinde yaşamaktadırlar. Her iki toplumda cami ve kiliselerine özgürce gitmekte, ibadetlerini rahatça yapmakta, Rum vatandaşların çocukları kendi özel Rum okullarında Rum öğretmenler tarafından okutulmakta; eğitim ve öğretim görerek özgürce tahsillerine devam etmektedirler. Öykümüzün Kahramanı HELEN Dipkarpaz’ daki Rum okulunda öğretmenlik yapan bir Rum kızıdır. Ailesi güneyde Rum kesiminde oturduğu için, Helen mecburen okuluna yakın bir pansiyonda kalmakta; ailesi ile arasındaki mesafenin uzak olmasından dolayı ancak hafta sonları güneye geçip ailesi ile hasret gidermektedir. Ailenin tek çocuğu olan Helen oldukça alımlı, neşeli, hayat dolu; bir o kadar da güzel bir genç kızdır. Kendi halkı tarafından sevilip sayılan genç kız, Türkler tarafından da sevilip saygı görür. Kasabanın serseri Rum gençlerinden Yorgo, Helen’in güzelliğinden etkilenir ve ona delicesine tutulup, sırılsıklam aşık olur.

Yasadışı yollardan kazandığı paralarına ve zorbalığına güvenen serseri Yorgo, her fırsatta genç Helen’in önüne çıkıp sürekli olarak arkadaşlık teklif ederse de, Yorgo hakkında hiçte iyi şeyler duymayan genç kız, bu serserinin kendine bulaşıp bir fenalık yapmasından çekinir, ve başını belaya sokmamak için her seferinde onun teklifini kibarca geri çevirir. Ama Yorgo uslanmaz bir baş belasıdır, Helen’i görebilmek için bu defa yeğenim dediği kız çocuğunun derslerini bahane edip sık sık okula gelmeye başlar. Türkleri hic sevmeyen, onlar icin kin besleyen bu asi ruhlu genç, zaman içerisinde kendisi gibi düşünen etnik milliyetçi Rum gençlerini etrafında toplamaya baslar ve onların lideri konumuna gelir.

Ara sıra Türk ve Rum gencleri arasında çıkan ufak tefek kavgaların altında hep Yorgo çıkmaktadır. Kasabanın huzuru icin iki toplum arasında gerginlik olmasını istemeyen Belediye Başkanı ve karakol amiri, bu ufak çaplı olaylarda her defasında Yorgo’ yu affederler. Güzel Helen’ in hayatı okul ve pansiyon arasında tekdüze bir şekilde devam ederken, kimbilir belki de bir genç hayatını değiştirecek, tüm insanlar gibi bilinmeyen kaderini yaşayacaktır…

Yaşanmış bir hikaye. Karpazda Aşk isimli roman filme çevrilmiştir.

Kitap Yazarı : Erol Ateş
Yönetmen : Mertcan Mavi
Yapımcı : Murat Şahin
Başrol Oyuncular : Gülcan Kapcami
Serhat Göç
Eren Aslanhan

Karpazda Aşk Oyuncuları

Serhat Göç

Serhat Göç

İzmirli Ünlüler

Eren Aslanhan

Eren Aslanhan

Malatyalı Ünlüler

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Karpazda Aşk
Vizyon Tarihi: 2018
Yönetmen: Mertcan Mavi
Yapımcı Şirket: Rüzgar Eren Film
Tür: Romantik

Kaybedenler Kulübü Yolda

Ölümlü Dünya

İyi Oyun

Martıların Efendisi

Oflu Hoca’nın Şifresi 3

Kardeşim Benim 2

Popüler Kişiler Tümü
1.

Yusuf Aktaş

455.726 kez okundu

2.

Beren Saat

408.092 kez okundu

3.

Azad Yılmaz

354.269 kez okundu

4.

Ecrin Su Çoban

315.302 kez okundu

5.

Tarık Akan

302.950 kez okundu

6.

Tarkan

246.371 kez okundu

7.

Volkan Demirel

232.258 kez okundu

8.

Emre Mor

207.769 kez okundu

9.

Ersay Üner

204.281 kez okundu

10.

Serdar Ortaç

201.057 kez okundu