Ferman Toprak

Ferman Toprak kimdir? Müzik severler tarafından sıkça hayatı, memleketi, evliliği, özel yaşamı ve diğer bir çok soru ile merak konusu olan sanatçı hakkında bilinmeyenler.

Hayatı Tesbih yapmışım, Tavukları Pişirmişem gibi parçaları seslendirerek bir anda dikkatleri üzerine çeken Ferman Toprak 30 Ocak 1975 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir.

Ferman Toprak ailesi ve kısaca özgeçmişi;

Baba tarafından Adıyaman Bezik, anne tarafından ise Şanlıurfa’nın İzol aşiretindendir. Anne ve babası aynı zamanda dayı ve hala çocuklarıdır. Babası Sağlık koleji mezunu, daha sonra Kolej’de müdürlük yapmıştır. Uzun yıllardır ise tıbbi malzemeler satan bir şirketin sahibidir. Şirketin ismi ise Ferman Medical’dir. Evin ilk erkek çocuğu olduğu için oğlunun ismini vermiştir.


Adana’da çocuk yaşlarda iken kan davası olaylarının içerisinde kalmış, olaylarda dedesi, anneannesi ve üç dayısını yitirmiştir. 8 yaşında iken annesiyle birlikte arabalarında taranmış üzerlerine 167 mermi sıkılmıştır. 1977 ve 1978 yıllarında olan bu tatsız olayda Toprak’lardan 24 veya 25 kişi yaşamını yitirmiştir. Karşı taraftan ise 45 kişiye yakın insanın yaşamını yitirdiğini belirtmiştir. 4 kardeştir. En küçük kardeşi avukat, bir kardeşi Çukurova Üniversitesi mezunu, bir kız kardeşi ise Çukurova Üniversitesi İktisat mezunudur.

Uzun seneler olayların etkisinde kalmış, bu nedenle 12 yaşına kadar kekemelik yaşamıştır.

Fırsat buldukça İbrahim Tatlıses’i dinlediğini ayrıca, Halil Sezai’yide çok sevdiğini belirtmiştir.

Adana’da başladığı eğitim hayatına Lise mezuniyetinden sonra Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Bölümünde sürdürmüştür. 1 yıl okulda eğitim almış, ardından müzik eğitimi almak için İstanbul’a taşınmıştır. İstanbul macerası ile birlikte, Beşiktaş ve Etiler’de belli mekanlarda sahne almıştır. Bu sürede ciddi bir hayran kitlesine ulaşmış, ardından kendi mekanını açmıştır.

1997 yılında ise Böyle Giderse Kurşunlara Geleyim isimli albümü ile müzik dünyasına adım atmıştır.

Sahne hayatına başarılı şekilde devam eden Ferman Toprak, Böyle Giderse / Kurşunlara Geleyim, Çekip Gitmeyecektin / Gözüm, Saldır Moruk, Ferman Zamanı, Saygılarımla ve Hayatı Tespih Yapmışım isimli albümlerin altına imzasını atmıştır.

Başarılı sanatçı Ferman Toprak 2017 yılında Almanya Münih’te, Hilal Toprak ile evlenmiştir. Bu evliliğinden 2018 doğumlu Adel Su isminde bir kızı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz