Ferhan Şensoy

1

Ferhan Şensoy uzun yıllardır sinema, dizi ve tiyatro dünyasının usta isimlerinden birisi olarak başarılı kariyerini sürdürmektedir. Hakkında aslen nereli? kaç yaşında? boyu, kilosu kaç? gibi soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Ferhan Şensoy Kimdir? Nereli?

1951 yılının Şubat ayında dünyaya gelen usta oyuncu Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde dünyaya gelmiştir. Annesi İlkokul öğretmenliği yapmış olan Müjgan Şensoy, babası Yusuf Cemil Şensoy ise tüccar aynı zamanda Çarşamba Belediye Başkanlığı yapmıştır. 1953 doğumlu Ragıbe isminde bir kız kardeşi ile 1956 doğumlu Ahmet Vildan isminde bir erkek kardeşi vardır. Boyu 1.75 cm, burcu ise balık’tır.

1957 yılında Samsun Gaziosmanpaşa İlköğretim okuluna kayıt olmuş ardından Galatasaray Lisesi ve Çarşamba Lisesi’nde eğitim hayatını sürdürmüştür.

İlk öykü ve şiirleri 1969 yılında yayınlanmıştır. Lise eğitiminin ardından ilk skeçler Devekuşu Kabare ile oynanmış, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü’nden mezun olmuştur.

İlk profesyonel yönetmenlik deneyimini ise 1971 yılında gerçekleştiren Şensoy, yine aynı sene tiyatro oyunlarında profesyonel olarak sahne almaya başlamıştır. 1972 yılında Ecole Superieure d’Art Dramatique (T.N.S) / Strazburg’da tiyatro öğrenimine başlamış 1 sene sonra, Magic Circus – De Moise A Mao oyununda Yönetmen Jerome Savary’nin asistanı ve oyuncu olarak yer almıştır. İlk oyun denemesi Güle Güle Godot’yu Fransızca olarak Godot Go Home ismi ile yazmıştır.

Ferhan Şensoy ‘un İlk kitabı 1977 yılında Kazancı Yokuşu ismi ile yayınlanmış, ilk film çalışması ise Kızını Dövmeyen Dizini Döver isimli film olmuştur.

Daha sonra bir çok tiyatro bünyesinde sahne almış, yönetmenlik yapmış ve bir çok ödülün sahibi olmuştur. 1980 yılında ise Ortaoyuncular ismi ile kendi tiyatrosunu kurmuş, Şahları Da Vururlar oyununu yönetmiş ve sahne almıştır. Müziklerini ise usta sanatçı Fuat Güner ile birlikte yapmıştır.

Askerliği:

Ferhan Şensoy 1982 senesinde Çorlu’nun Ulaş Köyü’ne vatani görevi için gitmiş, 1983 senesinde Harbiye Orduevine alınmıştır. 1984 yılında ise vatani görevini tamamlamış tekrar sahneye çıkmaya başlamıştır.

Evliliği;

1988 yılında usta oyuncu Derya Baykal ile evlenmiştir. Bu evliliğinden 1989 doğumlu Müjgan Ferhan ve 1990 doğumlu Neriman Derya isimlerinde iki kızı vardır. Evliliği 2004 yılında son bulmuş, boşanmıştır.

Sanat hayatı boyunca, Kahkahanın Kralı Ödülü, Tiyatro Hizmet Ödülü, Onur Ödülü, Yaşam Boyu Sanat Ödülü, En İyi Yazar Ödülü, Emek Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, En İyi Tiyatro Oyunu ödülü, Sürekli Başarı Ödülü vb. bir çok ödül kazanmıştır.

Ferhan Şensoy ‘un bazı kitapları;

FerhAntoloji, Dündeste, Elveda SSK, Başkaldıran Kurşunkalem, Hacı Komünist, Muhalif Başkan, Falınızda Rönesans Var, Ayna Merdiven, Oteller Kitabı, Gecedesta, Gündeste, Eşeğin Fikri, Haldun Taner Kabare, Güle Güle Godot, Seçme Sapan Şeyler, Kedittin Direniş, Kazancı Yokuşu, Rum Memet..

Ölüm Sebebi, Ölümü:

Usta sanatçı 2 Temmuzdan itibaren iç kanama nedeni ile tedavi görmeye başlamıştır. Ancak 31 Ağustos 2021 tarihinde tedavi gördüğü hastanede 70 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.
Hakkında yıl yıl daha detaylı bilgiler için kaynak; Ortaoyuncular

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz