Ferda Ataman

Ferda Ataman Almanya’da Federal Aile Bakanı’nın Ayrımcılıkla Mücadele Merkezi başkanlığına getirilmesi beklenen isimdir. Hakkında ise kısa süre içinde bir çok sorunun cevabı merak konusu olmuştur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Ferda Ataman Kimdir?

Ferda Ataman gazeteci, siyaset bilimci ve yazar. 1979 yılında Almanya’nın Stuttgart şehri’nde dünyaya gelmiştir. Türk asıllı gazeteci, Nürnberg’de büyümüştür. Göç, çeşitlilik ve ırkçılıkla ilgili konulara hakim bir isimdir.

Ferda Ataman Nereli?

Ferda Ataman aslen Selanik Göçmeni’dir. Türkiye’den ailesi uzun yıllar önce Almanya’ya göç etmiştir. Babasının ailesi 1492 senesinde, İspanya’dan sürülen Sefarad Yahudisi bir ailedir.
Ferda Ataman4
Eğitim Hayatı:

Nürnberg Erlangen Üniversitesi ile Berlin Hür Üniversitesinde Ortadoğu ve göç ağırlıklı olmak üzere siyaset bilimi öğrenimi görmüştür. Daha sonra, Berlin Gazetecilik Okulunda gazetecilik üzerine eğitim hayatını tamamlamıştır.

Almanya’da, Spiegel, Tageszeitung ve Tagesspiegel gazetelerinde makaleler yazmıştır. 2010 ve 2012 yılları arasında Ayrımcılıkla Mücadele Merkezi’nin Halkla İlişkiler Dairesini yöneten isim olmuştur. 2008 yılında kurulmuş olan, Yeni Alman Medyacılar Derneği kurucuları arasındadır. 2018 yılından beri derneğin başkanlığını üstlenmektedir. Dernek, genellikle Alman medyasında daha çok göçmen kökenli gazetecinin yer alması için çalışmalar yapan bir dernektir. Her sene dernek tarafından Altın Patates ödülü verilmekte, bu olumsuz bir ödül ve göçmenlere yönelik ayrımcı haberlere yer verildiği belirtiliyor.

2022 yılında Alman hükümeti tarafından Ayrımcılığa Karşı Koruma isimli Devlet Departmanı’nın Müdürlüğüne aday gösterilen isim olmuştur. Adaylığının parlementoda vekillerin onayına sunulacağı belirtilmiştir. Özellikle twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar hatırlatılmış ve bir metninde göçmen kökenleri olmayan Almanlar’a “kartoffel” (patates) dediği belirtiliyor. Bu nedenle bu görev layık olmadığı üzerine yorumlar yapılıyor.

Berlin’de yayımlanan sol eğilimli Tageszeitung gazetesi Ataman’ın bu göreve layık olduğunu belirtmiş. Ataman’ın Alman düşmanı olmadığı, çoğunluk toplumuna yönelik eleştirilerinin, onun sert tartışmayı sevmesinden kaynaklandığını belirtmiştir. Federal Aile Bakanı Lise Paus ‘ta, Ataman’ın bu göreve çok uygun bir aday olduğunu açıklamıştır.

Ferda Ataman Kaç Yaşında?

Ferda Ataman 43 yaşındadır. Doğum tarihi 1979.

2019 yılında, çalışmaları ve gönüllü bağlılığı nedeni ile siyasi eğitime yenilikçi ve özgürleştirici katkılarından dolayı Julie ve August Bebel Ödülü’nü almıştır. Ataman günümüz itibariyle yaşantısını Almanya Berlin’de sürdürmektedir.

Resmi twitter hesabı kullanıcı ismi @ferdaataman ‘dır. Günümüz itibariyle takipçi sayısı 32,7bin civarındadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz