Fatma Yıldırım

0

Fatma Yıldırım hakkında merak edilen voleybol kariyeri. Peki aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? hangi takımlarda voleybol oynadı? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Fatma Yıldırım Kimdir?

1990 yılının Ocak ayında Mersin’de dünyaya gelen Fatma Yıldırım Oğlak burcudur, boyu 1.80 cm, kilosu ise 64’tür. Voleybol kariyerine henüz 10 yaşında iken Toros Koleji’nde başlamıştır. 2005 senesinde Eczacıbaşı Bayan Voleybol takımına transfer olmuş, yıldız ve genç kategorilerinde forma giymiştir.

O yıllarda hem yıldız, hem de Genç Milli takım kategorilerinde forma giyen Fatma Yıldırım 19 yaşında voleybol bursu ile Florida State University’e kabul gördü. 5 sene boyunca eğitimi ile birlikte hem salon, hem de plaj voleyboluna devam etti.

3 defa ACC Şampiyonluğu yaşayan başarılı smaçör, bir defa da NCAA final-four’u oynama başarısı elde etti. Son yılında All-American’a seçilen Yıldırım, mezuniyetin ardından Türkiye’ye dönerek profesyonel voleybol kariyerini sürdürdü.

Döndükten sonra Halkbank ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Bayan Voleybol takımlarda forma giydi ve 30 Haziran 2018 tarihinde Fenerbahçe takımına transfer oldu. Günümüzde Fenerbahçe forması ile kariyerini sürdürdü.

Milli Takım Kariyeri:

2007 – Yıldız Kızlar Dünya 2. liği
2007 – Yıldız Kızlar Gençlik Olimpiyatları 3.lüğü
2009 – Genç Kızlar Avrupa 3.lüğü

2014 ve2017 yılları arasında A Milli Kadın Voleybol Takımı ve A Milli Kadın Plaj Voleybolu Takımı’nda da yer aldı. 2019 yılı itibariyle A Milli Kadın Voleybol takımının bir parçası olarak devam eden başarılı oyuncu Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası kadrosunda yer almaktadır.

Fenerbahçe Başarıları:

2018-2019 Türkiye Kupası (Kupa Volley) 2.liği
2018-2019 CEV Şampiyonlar Ligi 3.lüğü

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz