Fatih Mühürdar

Fatih Mühürdar uzun senelerdir müzik, oyunculuk, tiyatro ve komedi dalında bir çok başarının altına imzasını atan usta oyuncularımızdandır. Hakkında ise aslen nereli? kaç yaşında? oynadığı sinema ve diziler gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Fatih Mühürdar eğitim, doğum yeri;

1957 yılının Ocak ayında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Kara Ahmet Paşa İlköğretim Okulu, Şehremini Ortaokulu ve Pertevniyal Lisesi’ni tamamlamıştır. Ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İktisat Ticaret Yüksek Okulu ve İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nde eğitim hayatını sürdürmüştür.

Oyunculuk kariyeri;

İlk kez 1976 senesinde TRT tarafından açılmış olan ve usta sanatçı Öztürk Serengil’in sunduğu Güldürü Yetenek Programı ile televizyon ekranlarında yer almıştır. Daha sonra Serengil ile beraber sahne şovları ve müzikallerde yer almış, Nisa Serezli ile de çeşitli oyunlarda birlikte sahne almıştır. ilerleyen süreçte TRT ekranlarında Kayhan Öztepe, ardından Güner Ümit’in sunduğu Boğaziçinden ve Yeditepeden isimli programları yapmıştır. Yine TRT bünyesinde, Mustafa Yolaşan, Halit Kıvanç, Cenk Koray ve Orhan Boran gibi usta isimlerle birlikte çalışmıştır.

Usta sanatçı çok yönlü oyuncu kimliği ile tanınmaktadır. Oyunculuğun yanı sıra, sunucu, komedyen, tiyatrocu ve taklit yetenekleri ile hafızalarda yer edinmiştir. Taklit yeteneği ile bir çok ünlü ismin taklitlerini yapmış günümüze kadar büyük başarıların altına imzasını atmıştır. 1980 senesinde 2. Kanalda isimli LP albümü ve 1982 senesinde Aşure adlı komedi türünde kaset çalışmalarını sevenleri ile buluşturmuştur. 1993 yılında ise Deniz Gözlüm Gel isimli müzik albümünde 9 şarkının tamamının söz ve müziklerini kendisi hazırlamıştır. Müzik çalışmaları, 2011 Mediterane, 2013 Toparlan Gidiyoruz, 2010 Tek Aşkım Trakyalım, 2007 Çanakkale Destanı, Türk Milleti Uyanıyor, Türkiye’min Türküsü.

2004 yılında Kalederya Restaurant’ta Zeynep Alakuş ile evlenmiş, düğününde gecenin sunuculuğunu da yine kendisi üstlenmiştir.

Sinema, dizi ve programlar;

1976 – Gülünüz Güldürünüz
1978 – Ali Baba’nın Çiftliği (Tuzsuz Bekir)
1979 – Kasımpaşalı Emmanuel
1979 – İbiş’in Rüyası
1987 – Gemilerde Talim Var (Yaşar)
1990 – Canevimden Vurdular (Ömer)
1992 – Çaycılar Kralı
1995 – Bay E
2018 – Benim Adım Osssman

Parodileri, Ay İnanmıyorum, Pazar Sürprizi, Çelik Bilek Show…

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz