Fatih Maçoğlu

Fatih Mehmet Maçoğlu hakkında merak edilen soruların cevapları. Aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? Kısaca siyaset hayatı ve biyografisi.

1968 yılının Aralık ayında aslen Tunceli, Ovacık İlçesi Çemberlitaş Köyünde dünyaya gelmiştir. Yatılı olarak 1977 ve 1985 yıllara arasında Ovacık İlköğretim Bölge Okulunda okumuş ardından Bingöl 60. Yıl Sağlık Meslek Lisesi’ne deva etmiştir.

1989 yılından 1992 yılına kadar Konya Bozkır İlçesi Hisarlık Kasabası’nda sağlık memuru olarak çalışmıştır. 2006’da Çilimli ilçesine atanmış ancak bu karar uygulanmamıştır. Ardından memleketi Tunceli’ye Pertek Pınarlar Sağlık Ocağı’na tayini çıkmış ve 2007 yılına kadar orada çalışmıştır. Hem çalışmış hem de Açıköğretim Fakültesi Laborant ve Veterinerlik Bölümünde okumuştur. 1996 senesinde, Sağlık ve Sosyal Emekçiler Sendikasında aktif üye ve işyeri temsilcisi olarak görev almıştır.


2014 senesine kadar Tunceli Devlet Hastanesi Acil Polikliniğinde görev yapan Fatih Mehmet Maçoğlu yerel seçimler için görevinden istifa etti. Akabinde Tunceli Ovacık İlçesi Belediye Başkan adayı olmuştur. Yerel seçimlerde Türkiye Komünist Partisi adayı olarak girdiği seçimleri kazanmış ve Ovacık Belediye Başkanı olmuştur. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise Tunceli Belediye Başkanlığına aday olmuş ve kazanmıştır.

Türkiye’nin ilk TKP’li Belediye başkanı olan Fatih Mehmet Maçoğlu, devlet hazinesine ait 650 dönüm araziye nohut, kuru fasülye ve patates ektirdi. Açıklamasında ise elde edilen gelir ile ilçedeki yoksul ailelere yardım ettiklerini ve 78 öğrenciye aylık 200 lira burs sağladıklarını belirtmiştir.

Fatih Mehmet Maçoğlu Gülistan Maçoğlu ile evlidir ve iki çocuğu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz