Fatih Atlı

Fatih Atlı aslen nereli? kaç yaşında? Güreş kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1984 yılının Mayıs ayında dünyaya gelen Fatih Atlı, Ladik Çok Programlı Lisesi’ni bitirmiştir. Ardından 19 Mayıs Üniversitesi Beden Eğitim Spor Yüksek Okulu’ndan mezun olmuştur.

Fatih Atlı güreş kariyeri, şampiyonlukları;

2000 yılında Ladik’de adım attığı güreş hayatına, ustası Bayram Ertan’dan yağlı güreşin inceliklerini er meydanında uygulamış, 6 sene gibi kısa bir sürede büyük başarıların altına imzasını atmıştır.

İlk olarak Edirne Sarayiçi’nde Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde deste Küçük Boyda çeyrek finale kadar çıkmayı başarmış ve gelecek için büyük umutlar vaad eden güreşçiler arasında girmiştir.


2001, 2002 ve 2003 senelerinde Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde çeşitli boylarda çeyrek finaller’e kalmıştır. 2004 senesinde ilk defa katılmış olduğu Samsun’da, Türkiye Serbest Güreş Şampiyonasında 97 kg’da yarı finale kalmayı başarmıştır. 2005’te ise Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine çok iyi hazırlanan usta isim, Büyük Orta Boyda en güçlü 7 rakibini yenmiştir. Birincilik kürsüsüne çıkmış ve piyasada baş altı boyda güreşler tutmuştur.

2006’da Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Başaltı Boyunda ciddi bir performans göstermiş, tüm rakiplerine üstün gelmiş ve 1.lik kürsüsünde yer almıştır. Almış olduğu bu derece ile de baş pehlivanlığa yükselmiştir. Baş altı 1.si olduktan sonra ise Mersin, Tarsus Belediyesi’nden transfer teklifi almış, teklifi kabul ederek güreş hayatını orada sürdürmüştür.

Kuvveti, fiziği, tekniği ve azimli güreşi ile tüm rakiplerine er meydanlarını dar eden Fatih Atlı güreş esnasında rakiplerin hamlelerini tahmin ederek anlık oyunlar ile hep sonuca götüren oyunlar yapmıştır.

2007’de Plaj Güreş Dünya Şampiyonasında 120 kiloda şampiyon olan Atlı, ülkemizi en iyi şekilde temsil etmiş, 2008 senesinde Kırkpınar’da çeyrek finale kalmış, 2011 senesinde ise 3.lük kürsüsünde yer almıştır. Yine aynı sene, yılın en teknik güreşçisi seçilmiş, 2012’de çeyrek final, 2014 senesinde
Türkiye Cumhuriyeti Başpehlivanı olmuş ve Altın Kemere ulaşmayı başarmıştır.

Günümüzde memleketinde, Samsun Büyükşehir Belediyesi adına güreş hayatını sürdüren Fatih Atlı baba tarafından aslen Samsun Ladik, Çerkes asıllı Kuace sülalesindendir.

Boyu 1.84 cm, kilosu ise 110’dur.


2 Yorumlar

  1. 2014 başpehlivanlığını kırkpınar trübünlerinde izledim Turhallı bir adige olarak gurur duydum. Allah yolunu ve bahtını açık etsin

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz