Fahrelnisa Zeid

Fahrelnisa Zeid hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Doğum tarihi, ölümü, evlilikleri, çocukları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Aile biyografisi;

1901 yılında aslen İstanbul, Büyükada’da ailesine ait bir köşk’te dünyaya gelmiştir. Babası Diplomat, fotoğrafçı, asker ve tarihçi Kabaağaçlızade Mehmed Şakir Paşa, II. Abdülhamit devri sadrazamlarından Sadrazam Cevat Paşa’nın kardeşidir. Tarihte Şakir Paşa ailesi farklı dallarda sanatçılar yetiştiren bir aile olarak tanınmaktadır. Ressam Aliye Berger ablası, Halikarnas Balıkçısı olarak tanınan yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı ise abisidir. Yazar ve tiyatro sanatçısı Şirin Devrim kızı, ressam Nejad Melih Devrim ise oğludur. Ayrıca ünlü seramik sanatçısı Füreya Koral’ın teyzesi’dir. Soyismini Kral 1. Faysal’ın kardeşi ve dönemin Irak büyükelçisi olan Emir Zeyd ile yaptığı evlilik neticesinde almıştır.

Fahrelnisa Zeid Eğitim hayatı;

Sanayi-i Nefise’de Resim Bölümü’nden mezun olmuştur. 1928 yılında 27 yaşında iken Fransa Paris’e gitmiş ve Ranson Akademisi bünyesinde, Bissiere ve Stahlbach Atölyeleri’nde çalışmalar gerçekleştirmiştir. Daha sonra ülkemizde, Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail atölyesinde çalışmalarını sürdürmüştür.

Evlilik hayatı;

İlk evliliğini 19 yaşında iken şair, romancı ve oyun yazarı İzzet Melih Devrim ile gerçekleştirmiştir. Şirin Devrim ve Nejad Devrim bu evliliğinden olan çocuklarıdır. İzzet Melih Devrim ile birlikte, Avrupa’nın bir çok kentine seyahat etmiş ve bir çok yazar ve entellektül kimselerle tanışma fırsatı yakalamıştır.

2. evliliğini ise 1934 yılında Irak’ın Ankara temsilcisi, Irak Büyükelçisi Prens Zeid ile gerçekleştirmiş, evlendikten sonra eşinin diplomat olması sebebiyle Amman’a yerleşmiştir. Bu evliliğinden ise Raad isminde bir oğlu olmuştur.


Sanat Hayatı;

Fahrelnisa Zeid Almanya, Paris, Newyork, Ürdün ve İngiltere gibi ülke ve şehirlerin, önemli sanat merkezlerinde sergiler açmıştır. Özellikle yurt dışında pek çok sergi açan ilk Türk kadın sanatçı olarak tanınmaktadır. Soyut resimleri ile tanınan sanatçı’nın günümüzde Türkiye müzelerinde eserleri sergilenmektedir. Dünya çapında tanınan Fahrelnissa Zeid, özellikle geniş ebatta çalıştığı soyut resimleri ve çok renkli kompleks desenleri ile bilinir. 2017 senesinde Tate Modern Sanat Müzesi tarafından, 20. Yüzyıl’ın en önemli kadın sanatçılarından birisi olarak gösterilmiş, bir retrospektif ile anılmıştır.

Fahrelnisa Zeid’in resim üzerinde kullandığı teknikler;

Tuval üzeri yağlıboya, kağıt üzeri karışık teknik, karton üzeri karışık teknik, tual üzeri yağlıboya, duralite marufle kağıt üzeri karışık teknik, tuval üzeri karışık teknik, kağıt üzeri guaj, kağıt üzeri karakalem, kağıt üzeri desen ve kağıt üzeri karakalem.

Fahrelnisa Zeid kaç yaşında öldü? Mezarı nerede?

1970 yılında eşi Prens Zeid yaşamını yitirmiş oda 1976 yılında oğlu Raad’ın yanında Amman’da yaşamını sürdürmüştür. Amman’da kendi ismi ile anılan bir sanat enstitüsü kuran Fahr El Nissa Zeid, son döneminde daha çok portreler üzerine yoğunlaşmıştır. Eserlerini en son 1988 senesinde İstanbul, 1990 yılında ise Almanya ve Fransa’da sergilemiştir. 5 Eylül 1991 tarihinde ise 90 yaşında iken hayata gözlerini yuman Fahrelnisa Zeid Amman El Rağdan Sarayı Kraliyet Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Yapıtları;

Towards a Storm, Amman Türk Sefiresinin Portresi, Soyut Kompozisyon, Cehennemim, (1950, İstanbul Modern), Aliye Berger’in Portresi, Mevleviler, Kerbela ve Yılanlı Kadın.

fırçasından Aliye Berger!! çalışması 12 Mayıs’ta Antik müzayedede 190 Bin TL’ye alıcı bulmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz