Eva Kaili

0

Eva Kaili Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı. Hakkında son dönemde çıkan rüşvet iddiaları ile gündeme gelen isim olmuştur. Kısaca kariyeri, biyografi ve hayatı.

Eva Kaili Kimdir?

Eva Kaili Yunan siyasetçi ve 2014 – 2019 Avrupa Parlamentosu Üyesidir. Avrupa’da İlerici Sosyalistler ve Demokratlar İttifakı üyesidir. Brüksel’deki Future Forum’un Kurucusu ve Avrupa Parlamentosu’nun Üstel Teknolojilere öncülük eden Bilim ve Teknolojinin Geleceği Paneli’nin Başkanı olarak uluslararası alanda daha çok tanınmaktadır.

2018 yılında Politico tarafından “Dijital devrimi ele alan önde gelen Avrupa Parlamentosu Üyeleri” olarak “Brüksel’i Şekillendiren Kadınlar” ve “Tech MEPs çetesi” arasında yer almıştır.

Dijital Gündem konusundaki çalışmaları nedeniyle 2018 yılında Avrupa Parlamentosu Üyesi olarak Avrupa Ödülü’nü almıştır.

Eva Kaili Nereli?

Eva Kaili Yunanistan asıllı siyasetçidir. Selanik doğumludur.

Eva Kaili Boyu, Kaç Yaşında?

Eva Kaili 45 yaşında ve 1.70 boyundadır. Doğum tarihi 26 Ekim 1978 akrep burcudur.
Eva Kaili5
2022 Katar Dünya Kupası ile ilgili bir rüşvet skandalına karıştığı belirtilmiştir. Ardından gözaltına alınan ve Brüksel’deki evinde yapılan aramalarda para dolu çantalara rastlandığı açıklanan Yunan Parlamenter Kaili’nin asıl mesleği mimarlıktır.

Selanik Aristoteles Üniversitesi Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği mezunudur. Çalışmalarına Pire Üniversitesi’nde devam etmiştir. Uluslararası ve Avrupa meseleleri alanında Master of Arts derecesi alan Kaili, 2004 yılından 2007 yılına kadar Mega Channel’da haber spikerliği yapmıştır.

Kısaca kariyeri:

1992 yılında, PASOK Gençliğine katılmıştır.

2002 yılında Selanik Kent Konseyi’ne seçilen en genç üye olmuştur.

2007 genel seçimlerinde Selanik’in 1. bölgesi için Yunanistan Parlamentosu üyeliğine seçilen isim olmuştur.

2009 genel seçimlerinde 2012 yılına kadar koltuğunu korumuştur.

NATO Parlamenterler Meclisi ve Akdeniz için Birlik Parlamenterler Meclisi Yunan delegasyonu üyesiydi. Yurtdışındaki konferanslarda ve özel görevlerde Yunanistan’ı temsil etti. 2014 yılından bu yana Avrupa Parlamentosu Üyesi ve İlerici Sosyalistler ve Demokratlar İttifakı’nın bir üyesi olmuştur.

Resmi instagram hesabı kullanıcı isim @evakaili resmi twitter hesabı ise @EvaKaili ‘dir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz