Ersu Hızır

Ersu Hızır Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı hakkında merak edilen soruların cevapları. Kimdir? nereli? kaç yaşında? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1956 yılında aslen Antalya’da dünyaya gelen S. Ersu Hızır Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden 1979 yılında mezun olmuştur.

1973 CHP ANTALYA Gençlik Kollarında, 1975 ve 1979 yılları arasında Demokratik Sol Dernekler Federasyonu (DSDF) Demokratik sol Teknik Elemanlar Derneği, Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı (TMGT) ve Sosyal Demokrasi Derneklerinin faaliyetlerinde aktif rol almıştır.

Ersu Hızır iş hayatı;

İş hayatına, EGO Genel Müdürlüğü Otobüs Daire Başkanlığı’nda Mühendis olarak başlamış, EGO Genel Müdürlüğü’nün çeşitli kademelerinde yöneticilik görevlerinde bulunmuştur.

Türkiye’de ilk kez ANKARA’da başlayan Doğalgaz’a Dönüşüm Uygulaması’nda Endüstri Ve Kazan Dönüşüm Grup Başkanı ve Bölge Müdürü olarak görev yapmış, İngiltere’de British Gas tarafından verilen “KENT İÇİ DOĞALGAZ DÖNÜŞÜM” eğitimlerine katılmıştır. Ülkemizde doğalgaza dönüşümün yaygınlaşması için Ankara, İstanbul, Bursa ve Eskişehir’de TMMOB Kamu ve Özel Sektörce düzenlenen kurslarda; Mühendis ve Teknik Elemanlara eğitim ve seminerler vermiştir.

1980 yılında Makine Mühendisleri Odası Ankara Şube Yönetimine kurulunda 1984 yılına kadar görev yaptı. 1996 yılında Ankara Makine Mühendisleri Odası Başkanlığına seçildi. Uluslararası Kent İçi Ulaşım Kongresi, 1. Ulaşım Trafik Kongresi ve Çevre Enerji Kongrelerinin gerçekleşmesinin Ankara Makine Mühendisleri Odası Başkanı olarak öncülüğünü yapmıştır.

EGO Genel Müdürlüğü’nde Bölge Müdürü iken, 1999 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde ESHOT Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlamıştır. 2014 yılının sonlarında İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevi ile emekliliğe ayrılmıştır.

2000 yılında İzmir’de başlayan “Ulaşım’da Entegrasyon Projesi” kapsamında otobüslerden kağıt biletin kaldırılarak, AKILLI (Elektronik) Bilete geçilmesi. Otobüs, vapur ve metroda TEK (ORTAK) KART Uygulaması, ÜCRETSİZ AKTARMA uygulaması ile toplu taşımanın yaygınlaştırılması. Akıllı Otobüs Duraklarına Geçilmesi, Şehir İçi Ulaşımda ilk defa Klimalı Otobüslerin kullanılması projelerini başlatan ve uygulamaya geçiren isim olmuştur.

Toplu Ulaşımda Yolcu Güvenliği ve Memnuniyetinin arttırılması için Türkiye’de Kamu’nun İLK PSİKOTEKNİK TEST MERKEZİ’nin İZMİR’de Eshot Genel Müdürlüğü bünyesinde kurmuştur. Ege Üniversite ile yürütülen ortak proje kapsamında otobüs şoförlerinin “Stres, Öfke Kontrolü ve Davranış Biçimi” eğitimlerini almalarını sağlamıştır.

Universiade oyunlarında Ulaşım Grup Başkanı olarak görev yapmıştır.

Adnan Saygun Sanat Merkezi, Havagazı Kent Fabrikası ve Sasalı Doğal Yaşam Parkı projelerinin gerçekleştirilmesinde, Metro projelerinin yapımında, İZBAN Raylı Projesi kapsamında Avrupa Yatırım Bankası’ndan Kredi Alınmasında, ihale süreci ve uygulamalarının gerçekleşmesinde önemli rol üstlenmiştir.

Gerek Ankara’da gerekse İzmir’de almış olduğu bu görevler süresinde; değişik spor dallarındaki Federasyonların Yönetim Kurulu Üyeliği, Kulüp Başkanlığı ve Sivil Toplum Örgütlerinde görev yapmış ve yapmaya devam etmektedir.

Ersu Hızır; Türkiye Hentbol Federasyon Başkan Vekilliği, Türkiye Judo Federasyon Kurul Üyeliği, EGO Spor Klübü Başkanı, Ankara Binicilik İhtisas Kulübü Onur Üyeliği, İzmir Veteran Tenis Klübü Onur Üyesi, İBB Spor Klübü Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Kamu sivil Toplum Kuruluşları bünyesinde pek çok sosyal sorumluluk projesinde aktif rol almıştır.

Endüstri ve Merkezi Isıtma Sistemleri, Doğalgaz ve Ulaşım, Temiz Şehir Temiz Okullar (TEMO) Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Uygulamaları, Yerel Yönetimler de Yöneticilik konularında, bir çok projede yurt içi ve yurt dışı eğitim programlarına katılmış ve eğitimler vermiştir. Ulaşım ve Doğalgaz konularında makaleleri yayınlanmış olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz