Ersin Özince

Ersin Özince medya da son dönemde özellikle Ekonomi Bakanı ya da Ekonomi yönetimi konusunda görevler alabileceği yönünde haberler ile sıkça gündeme gelen isimdir. Peki aslen nereli? kaç yaşında? daha önce hangi görevlerde yer aldı? Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1953 yılında dünyaya gelen Ersin Özince aslen Balıkesir’in Körfez bölgesinde yer alan Havran İlçesi nüfusuna kayıtlıdır. İkizler burcudur. Anne tarafından aslen Yalova, baba tarafından ise Balıkesir Havran’lıdır. Anne ve babası da eğitimci’dir. Bu nedenle eğitim hayatının ilk 5 senesini ailesinin tayinleri dolayısıyla 5 farklı yerde tamamlamak zorunda kalmıştır.

Türk Eğitim Derneği (TED) Zonguldak Koleji’nde Ortaokula başlamış ancak burada tamamlayamadan ikinci yılında yatılı olarak İzmir Türk Koleji’ne geçmiştir. Yüksek Öğrenimine ise 1969 senesinde ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde başlamıştır.

Kariyeri süresince bir çok seminer ve eğitime katılmış, Harvard Business School’da 3 ay süren üst düzey yöneticilik eğitimine katılmış ve başarı ile tamamlamıştır. Dünya edebiyatından Faulkner ve Steinbeck hayranı’dır, ayrıca yerli yazarlardan Yaşar Kemal‘i severek okumaktadır. Diğer bir yandan Klasik Batı Müziği dinlemeyi, özellikle Mozart senfonilerini dinlemekten çok hoşlanmaktadır. Balık tutmayı da, pişirmeyi de çok sevmekte, deniz mahsüllerini kesinlikle kendisi pişirmeyi tercih etmektedir. Ayrıca bir röportaj’da çok güzel kalamar dolması yaptığını dile getirmiştir.

Ersin Özince iş hayatı;

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari İlimler Fakültesi, İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. 1976 senesinde İş Bankası Teftiş Kurulu Başkanlığı bünyesinde Stajer Müfettiş Yardımcısı olarak çalışmaya başlamıştır. 1986 yılında Muhasebe Müdürlüğüne müdür yardımcısı, 1988’de ise aynı müdürlükte grup müdürü olmuştur. Ardından İş Bankası bünyesinde çeşitli birimlerde yönetici olarak yer almış 1994 senesinde ise Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Çalışma alanlarında Bankanın Hazine, Finansal Yönetim, Sermaye Piyasaları, Krediler ve İstihbarat-Mali Analiz Bölümleri yer almıştır. 28 Ekim 1998 tarihinde ise İş Bankası 15. Genel Müdürü olarak atanan isim olmuştur.


31 Mart 2011, 28 Mart 2014 ve 31 Mart 2017 tarihlerinde Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 1 Nisan 2011 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Başkanı, 29 Aralık 2011 tarihinden itibaren Ücretlendirme Komitesi Başkanı, 04 Nisan 2017 tarihinden itibaren ise Denetim Komitesi Üyesi, KKTC İç Sistemler Komitesi Üyesi ve Kredi Komitesi Yedek Üyesi olarak görev yapmıştır.

02 Kasım 1998 – 31 Mayıs 2000, 03 Haziran 2002 ve 01 Nisan 2011 tarihleri arasında Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı.
17 Nisan 2009 ve 01 Nisan 2011 yılları arası Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı.
28 Ekim 1998 ve 14 Nisan 2006, 01 Nisan 2011 ve 06 Nisan 2017 yılları arasında ise T. Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır.

Banka dışında Türkiye İş Bankası A.Ş. Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı.
TEMA Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Banka’da 13 sene genel müdürlük görevinde kalmıştır. 31 Mart 2019 tarihi itibariyle Yönetim Kurulu Üyeliğinden istifa ettiği duyurulmuş, yerine ise Sezgin Yılmaz’ın seçilmesine karar verilmiştir.

Ersin Özince evli mi? eşi kimdir?

Türkiye İş Bankası Eski Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince kendisi gibi Orta Doğu Teknik Üniversitesi mezun Hilal Hanım ile evlidir. 1985 yılında evlenmiştir bu evliliğinden Deniz ve Pırıl isimlerinde iki çocuğu vardır. Eşi Hilal Özince kendisi gibi Türkiye İş Bankası çalışanı iken, Ersin Özince’nin Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildiği sene bankadaki görevinden ayrılmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz